EkonomikaFinancie xa Publikované 20. februára 2021 zobraziť celý profil

Zásobníky projektu Zelená domácnostiam II sú otvorené a domácnosti môžu naďalej podávať žiadosti o poukážky na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

Od začiatku februára Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) doručila domácnostiam 1 727 poukážok v hodnote viac ako 3,4 milióna eur, informovala v piatok agentúra. 

Voľné sú ešte 3 milióny eur

Aktuálne evidujeme 2 300 ďalších žiadostí v hodnote šesť miliónov eur. Tieto prostriedky sú už pre domácnosti zarezervované a čakajú na vydanie poukážok. K dispozícii sú voľné ešte ďalšie tri milióny eur. Poukážku postupne získajú všetci, ktorí žiadosti zaregistrujú,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš. 

Poradie svojej žiadosti môžu domácnosti sledovať v zásobníku a na inštaláciu sa pripraviť. Do vydania poukážky môžu v zaregistrovanej  žiadosti zmeniť napríklad výrobcu zariadenia. Na inštaláciu zariadení majú domácnosti tento rok predĺženú lehotu až päť mesiacov od vydania.

Článok pokračuje pod reklamou

Aj zavedením systému takzvaných zásobníkov sa podarilo zabezpečiť, že podporu môže využiť každý, kto požiada a splní podmienky. V tohtoročných zásobníkoch sú všetky aktuálne zostávajúce finančné prostriedky z projektu Zelená domácnostiam II. Priebežný stav zásobníkov je možné sledovať on-line na stránke zelenadomacnostiam.sk,“ pripomenul Blaškovitš. Nové poukážky vydáva agentúra postupne v závislosti od toho, koľko poukážok je v obehu, teda podľa toho, ako sú podávané žiadosti o preplatenie poukážok k už dokončeným inštaláciám.

Od roku 2019 bolo prostredníctvom projektu z európskych prostriedkov podporených 11 354 nových zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v celkovej hodnote 22,7 milióna eur. Výška podpory závisí od inštalovaného výkonu zariadenia.

Maximálny príspevok na tepelné čerpadlá je 3 400 eur, pri slnečných kolektoroch je to 1 750 eur a po 1 500 eur môžu získať domácnosti na inštalácie fotovoltických panelov a kotlov na biomasu. Celkom je v projekte na podporu inštalácií určených 37 miliónov eur.

V súlade s osobitnými podmienkami bude možné registrovať žiadosti o poukážky v termínoch:

  • fotovoltické panely od 8. februára 2021,
  • slnečné kolektory od 10. februára 2021,
  • tepelné čerpadlá od 15. februára 2021,
  • kotly na biomasu od 17. februára 2021.

zdroj: TASR / úprava: redakcia