EkonomikaPrieskumy a analýzy xa Publikované 3. augusta 2022 zobraziť celý profil

Tržby v maloobchode v júni 2022 ešte stále odolali vysokej inflácii, keď rast tržieb o 1,5 % bol najnižší od začiatku roka.

Dáta udávajú hypermarkety

Rozhodujúci vplyv na výsledok mal rast tržieb v hyper a supermarketoch. V predaji pohonných hmôt síce tržby nominálne vzrástli o viac ako štvrtinu, ale enormný rast cien oproti júnu minulého roka o vyše 40% pri pohonných hmotách spôsobil, že tržby v stálych cenách klesli o 11 %.

Tržby v maloobchode počas júna 2022 medziročne vzrástli o 1,5 %. Plusové hodnoty si tak udržali nepretržite už 15 mesiacov za sebou. Celkový rast tržieb v stálych cenách zaznamenalo päť z deviatich zložiek maloobchodu.

Tržby z predaja PC vzrástli o tretinu

Kladnú bilanciu odvetvia ovplyvnili najmä rasty dvoch podielovo najvýznamnejších položiek maloobchodu – v hyper a supermarketoch (v nešpecializovaných predajniach) o 3,1 % a  v špecializovaných predajniach (napr. obuvi, textilu, drogérie) o 4,1 %. Výsledok podporili tiež dynamickejšie rasty váhovo menej významných položiek, o 19 % sa zvýšili tržby v predajniach potravín, nápojov a tabaku a o 31,3 % v predajniach s PC a IKT zariadeniami. Blížiace sa dovolenkové obdobie sa prejavilo aj na miernom náraste tržieb o 0,8 % v predaji s tovarom pre kultúru a rekreáciu (napr. predajne športových potrieb a hračiek, kníhkupectvá a pod.).

Článok pokračuje pod reklamou

Internetový predaj zaznamenal pokles

Naopak, lepšej bilancii maloobchodu bránil pokles tržieb štyroch zložiek. Neustále rastúce ceny pohonných hmôt sú síce spojené s vyšším nominálnym rastom tržieb, ale po očistení o extrémny rast cien sú tržby čerpacích staníc v stálych cenách nižšie ako pred rokom o 11,3 %. Pokles zaznamenal tiež zásielkový a internetový predaj o 7,3 % a špecializované predajne pre domácnosť (hobymarkety, predajne nábytku a spotrebnej elektrotechniky) o 6,8 %.

Zdroj: Štatistický úrad SR / úprava redakcia