EkonomikaKoronavírus COVID-19PriemyselZahraničie xa Publikované 30. mája 2020 zobraziť celý profil

Úsporný plán spoločnosti Renault zahŕňa výrazné zníženie počtu zamestnancov. Na celom svete príde o prácu takmer 15 000 zamestnancov, z toho 4 600 len vo Francúzsku. V súčasnosti má automobilka takmer 180 000 zamestnancov v 39 krajinách sveta.
Renault pred pár dňami oficiálne predstavil svoj plán sporenia, ktorý sleduje zlé finančné výsledky za rok 2019, s prvou čistou stratou od roku 2009. S cieľom čo najskôr znovu dosiahnuť ziskovosť, si skupina stanovila cieľ znížiť svoje náklady. Cieľom je úspora viac ako dve miliardy eur počas 3 rokov.

Renault plánuje na tri roky sporiaci plán vo výške 2 miliárd eur.

Hovorí sa o tom už niekoľko dní, no teraz je to oficiálna správa. Spoločnosť reštrukturalizuje a plánuje znížiť približne 8% svojej globálnej pracovnej sily. Tento projekt plánuje znížiť počet zamestnancov „ bez prepúšťania “, najmä dobrovoľným odchodom.

Štyri ohrozené miesta vo Francúzsku

Hospodársky plán by sa mal týkať miest Caudan (Morbihan), Choisy-le-Roi (Val-de-Marne), Dieppe (Seine-Maritime) a Maubeuge (North) a pre každé z nich budú platiť rôzne podmienky.

CFDT odsudzuje „sociálne členenie“

Francúzska demokratická konfederácia práce (CFDT) preukázala svoju nespokojnosť  v tlačovej správe uverejnenej tento piatok (29. mája). Konfederácia tvrdí, že je „pripravená všetkými možnými prostriedkami nájsť riešenia kompatibilné s rešpektom k zamestnancom a aj do budúcnosti udržať všetky závody Renault vo Francúzsku.“

Ďalšou automobilkou, ktorá zastavuje a upravuje svoj výrobný program, sa nacházda v susednej Barcelone v Španielsku, je Nissan. Podobné správy vyslali do sveta aj iné automobilky. Medzi nimi je napríklad nemecká automobilka Volkswagen, čo môže mať výrazný dopad aj na českú a slovenskú ekonomiku a ich dodávateľské spoločnosti.

zdroj: LeParisien, TonicRadio