PodnikaniePríbehyZaujímavosti xa Publikované 15. decembra 2020 zobraziť celý profil

Švajčiarska precíznosť je svetoznáma. Stačí, aby sa povedalo Švajčiarsko, hneď si predstavíme niečo kvalitné. Platí to aj v prípade švajčiarskej spoločnosti, ktorá oslavuje 110. narodeniny. Paradox je, že jej zakladateľom bol rakúsky emigrant. 

Písal sa rok 1910, keď mladý Kaspar Winkler, pôvodom z Rakúska, kde vyrastal v skromných pomeroch, založil vo svojej novej domovine – vo Švajčiarsku – spoločnosť Sika. Jej základ tvorili tri Winklerove objavy: prostriedok na ochranu žuly, prostriedok na jej čistenie a rýchlotuhnúci hydroizolačný prostriedok do betónu Sika-1. Ten mal v krátkom čase rozhodnúť o budúcnosti spoločnosti…

Hoci bol K. Winkler ambiciózny aj šikovný, ani v najodvážnejších snoch si vtedy nedokázal predstaviť, že o sto rokov neskôr bude z jeho malej firmy nadnárodná spoločnosť zameraná na špeciálne chemikálie pre stavebníctvoautomobilový priemysel. Určite si nedokázal predstaviť ani to, že jeho firma bude dávať prácu 25-tisíc ľuďom vo viac ako stovke krajín. Ako sa mu to podarilo, hoci o tom nesníval? 

Úspech v tuneli

Švajčiari v čase založenia spoločnosti Sika už používali 13 rokov budovaný a iba 15 km dlhý Gotthardský pätný železničný tunel. Bol pýchou aj Achillovou pätou vtedajšieho švajčiarskeho inžinierstva. Na jednej strane spojil mestá Göschenen a Airilo cez horský masív v nadmorskej výške 1 100 m, čo bolo na tie časy nevídané.

Na druhej strane v ňom boli neustále problémy, najmä s presakujúcou vodou. No K. Winkler mal riešenie. Skutočne fungujúce riešenie! Potom ako hydroizolačný prostriedok Sika-1 aplikovali na steny Gotthardského tunela, problémy s presakovaním vody ustali a mohli ním jazdiť aj elektrické vlaky.

Ten istý hydroizolačný prostriedok potom použili stavitelia v ďalších 67 tuneloch.

Expanzia na nové trhy

To už mal Kaspar Winkler otvorenú malú výrobu aj v Nemecku. Nasledovalo založenie dcérskych spoločností v Anglicku, Taliansku a Francúzsku. Winklerov zať Fritz Schenker ďalej pokračoval v rozširovaní značky a jej pobočiek doslova po celom svete. Do roku 1935 bola Sika aj v Severnej a v Južnej Amerike a Ázii.

„Sika dodnes funguje rovnakým spôsobom ako v čase, keď bola v roku 1910 založená,“ hovorí Ing. Marek Mikuš, generálny riaditeľ spoločnosti Sika Slovensko. „Tak ako vtedy, aj dnes prináša inovatívne produkty. Mimochodom, Sika-1 sa vyrába a predáva doteraz. Konzervatívne myslenie typické pre švajčiarsku matku a viera v naše produkty dáva nám zamestnancom, ale aj zákazníkom veľkú istotu a trvalú udržateľnosť.“

Ing. Marek Mikuš, zdroj klient

Vstup na burzu

Spoločnosť bez väčšej hospodárskej ujmy zvládla obdobie 2. svetovej vojny, ale kríza, ktorá vypukla v 70. rokoch 20. storočia sa jej dotkla. Dotkla, ale nepoložila ju. Naopak. Pod vedením Romualda Burkarda bola Sika v roku 1984 kótovaná na burze cenných papierov.

Recesiu spoločnosť zvládla vďaka tzv. Sika Spiritu – posilnením zodpovednosti zamestnancov za svoju firmu ako za celok a vzájomnou solidaritou. „Tento prístup vštepoval svojim zamestnancom zakladateľ Sika od samého začiatku a nič sa na tom nezmenilo, ani keď už nežil, ani keď spoločnosť vstúpila na burzu,“ pokračuje M. Mikuš zo Sika Slovensko.

Dôležité však bolo aj rozšírenie portfólia. Okrem stavebnej chémie sa začala v 80. rokoch minulého storočia Sika zameriavať aj na automobilový priemysel a aktuálne sa špecializuje aj na renovácie a údržbu. 

„Pracujem v Sika už 20 rokov. Za ten čas spoločnosť neuveriteľne expandovala. Naše ciele sa menili a prispôsobovali globálnym trendom urbanizácie a mobility. Dnes ponúka produkty pre každú stavbu od základov cez konštrukciu až po strechu pre občianske stavby aj developerské projekty, obchodné centrá alebo logistické parky, infraštruktúrne projekty či tunely. Okrem toho je partnerom pre rôzne druhy výroby, či už ide o automobily, alebo práčky. Pre mňa osobne je fascinujúce sledovať uplatnenie Sika všade okolo nás. Pritom sme stále verní prvotnej filozofii, teda byť blízko k zákazníkovi a ponúkať optimálne riešenie na niekoľko desaťročí,“ hovorí generálny riaditeľ Sika Slovensko.

Naozaj blízko

Dôkazy, že Sika ponúka zaujímavé a praktické riešenia, sú naozaj všade okolo nás. Portfólio produktov a postupov radu „opravy a údržba“ bolo použité napríklad pri rekonštrukcii chodníkov na bratislavskom Moste SNP. Podkladové nátery, lepidlá a fixačné pásky Sika boli len nedávno použité pri stavbe nového Cleanparku v Košiciach.

Strecha jadrovej elektrárne v Mochovciach či riadiacej veže na bratislavskom letisku má novú kvalitnú Sika hydroizoláciu – podobne ako množstvo ďalších kaštieľov, kancelárskych budov aj obytných domov, ktoré majú aj nové podlahy.

Aj komplex Blumentál v hlavnom meste má zelené strechy vďaka Sika riešeniu. A medzi najnovšie zavŕšené projekty patrí úprava lodných kontajnerov, používaných pôvodne na prepravu tovaru, na priestory vhodné na celoročné bývanie. Nájdete ich vo Veľkom Mederi.

Narodeninová oslava

V čase, keď Sika oslavuje 110. narodeniny, je silným a rešpektovaným hráčom v oblasti stavebnej chémie. Neustále prichádza s novými patentmi, ktoré vzchádzajú z 20 globálnych technologických centier. Nové produkty sú v súlade so stratégiou trvalo udržateľného rozvoja. 

„Tržby na slovenskom trhu sú 30-násobne vyššie ako v roku 2000, keď som v Sika začal pracovať. Je to dôkaz, že naša filozofia a prístup sú správne. Náš úspech je úzko spojený s úspechom projektov našich zákazníkov. Neustále preto investujeme do rozvoja našich zamestnancov a hľadáme ľudí, ktorí chcú byť súčasťou ikonických stavieb alebo priemyselných výrobkov dennej potreby. Náš švajčiarsky konzervativizmus bude stále hrať významnú úlohu v posudzovaní toho, kam a ako sa celý koncern Sika posunie v budúcnosti. Budeme však aj naďalej napredovať cestou inovatívneho prístupu k zákazníkovi a k jeho projektu cez vzdelaných a šikovných zamestnancov, ktorí nie sú pre klienta iba dodávateľom, ale partnerom,“ uzatvára M. Mikuš.

foto: klient