Právo a legislatíva xa Publikované 19. novembra 2018 zobraziť celý profil

Nie je to tak dávno, kedy Európska únia dala do platnosti Nariadenie o ochrane osobných údajov = GDPR. Tvorba nariadaní z ich dielne zrejme nekončí a dnes tu máme ďalšie pod názvom „Nariadenia o predchádzaní šíreniu teroristického obsahu online„. Prevádzkovatelia internetových služieb sa určite nepotešia, nakoľko sa jedná opäť v praxi o prehnané nároky v boji proti „terorizmu“ v online priestore.

Nariadenia o predchádzaní šíreniu teroristického obsahu online

V skratke = týka sa to každého, kto ponúka služby od poskytnutia úložiska na serveroch, až po samotné médiá či blogerov, ktorí šíria obsah v online priestore. Prichádzajú tak obavy o obmedzenie slobody prejavu. Prevádzkovatelia internetových služieb sú preto znepokojení a majú strach z prísnych podmienok, ktoré nastolila EÚ.

Za zmienku stojí napríklad návrh, ktorý počíta s tým, že pri výskyte zakázaného obsahu je nutné ho od jeho nahlásenia odstrániť do jednej hodiny. A tu nastáva tá najväčšia obava. Očakáva sa, že hlásenie na „teroristický“ alebo nelegálny / škodlivý obsah musí nariadiť štátny orgán.

Problém s dodržiavaním budú mať zrejme menší prevádzkovatelia. Tí totiž nemajú kapacity na to, aby boli k dispozícii 24 hodín denne a reagovali na nahlásenie včas. Je toto reakcia EÚ na rôzne alternatívne médiá, ktoré píšu a šíria vymyslené správy? Online priestor má taktiež svoju moc, je mienkotvorný a dokáže byť v nesprávnych rukách veľmi silnou zbraňou. Uvidíme, či rozhodnutie a nové Nariadenie prinesie požadovaný „poriadok“ v boji proti terorizmu alebo iba cenzúru, ktorú sme už na Slovensku mali.

Viac informácií nájdete pod označením „Smernica EÚ 2017/541