EkonomikaPodnikanie xa Publikované 31. marca 2022 zobraziť celý profil

Valné zhromaždenie Prešovskej regionálnej komory Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (PRK) včera volilo svojho predsedu, podpredsedov a predstavenstvo PRK.

Predsedom PRK zostáva Ľubomír Olejár, ktorý bol vo funkcii aj v minulom období. Za podpredsedov valné zhromaždenie zvolilo Františka Jašša a Jozefa Hrobáka.

Verím, že to v zdraví prežijeme

Pracovnej časti sa zúčastnil tiež predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók, ktorý vo svojom prejave predpovedal ťažké časy. ,,Ťažké ešte len príde. Kumulácia problémov krízy a dopadov rastu cien, logistických nákladov a energií. Verím, že to v zdraví prežijeme.“ Zároveň poznamenal, že ,,Prešovský región bol z hľadiska štruktúry firiem veľmi ťažko postihnutý“ a preto vláde odkazuje, aby začala diskutovať viac s tými, ktorí tejto oblasti rozumejú.

Článok pokračuje pod reklamou

Podľa Mihóka budú firmy čeliť nákladom vo všetkých oblastiach, nakoľko sa v ekonomike sa narušili dodávateľské reťazce, dochádza k obrovskému zdražovaniu vstupov, ale hlavne k nedostatku surovín. Inflácia môže vyskočiť na dvojciferné číslo. Spomenul, že ,,treba mať ako krajina jasné stanovisko a minimalizovať dopad na firmy a jednotlivcov“.

Ak začne padať ekonomika, nastanú sociálne pohyby

,,Naši konkurenti zo zahraničia majú podporu od vlády a tak z hľadiska nákladov pôsobia v inom prostredí, ako my. Aký je teraz dopad na slovenskú ekonomiku? Vláda neprerokovala otázku, čo z toho vyplýva. Ak začne padať ekonomika, tak nastanú aj sociálne pohyby,“ dodal a zároveň vyzval, že ,,treba prijať národnú stratégiu bezpečnosti jednotlivých segmentov ekonomiky.“

Ak potrebujete v podnikaní pomôcť, kontaktujte odborníkov

Mihók v závere pripomenul, že nebude fungovať, ak sa ekonomika bude uberať jedným smerom a politika iným smerom, mal by nastať čím skôr súzvuk. ,,Musíme svoje aktivity prispôsobovať tak, aby ekonomika prežila a naši mladí nestratili guráž do života,“ uzavrel.

Máme prebujnenú administratívu

Staronový predseda PRK Ľubomír Olejár pripomenul na slabé čerpanie peňazí z Európskej únie. ,,Myšlienka financovania je veľmi dobrá, ale realizácia na Slovensku je veľmi komplikovaná. My si odpálime množstvo projektov, lebo máme prebujnenú administratívu a podnikateľom to za to nestojí“, zdôraznil.

V závere pracovnej časti predseda PRK Olejár a riaditeľka PRK Helena Virčíková udelili ocenenia – Čestné uznanie SOPK pre spoločnosti ZEOCEM, a.s., Unicorn Systems SK s.r.o. a Spojenú školu, Ľ: Podjavorinskej v Prešove.