EkonomikaFinančná správaPodnikanie xa Publikované 20. marca 2019 zobraziť celý profil

Kriminalisti z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) zaistili účtovné doklady predajcovi ojazdených áut z Trnavského kraja. Podozrivý je z porušovania daňových predpisov v oblasti DPH s predpokladanou škodou viac ako 700 000 eur. Kriminalisti predpokladajú, že podvodným spôsobom predal takmer 400 áut. 

Kriminalisti finančnej správy v akcii

Kriminalisti finančnej správy zasahovali u predajcu, ktorý predával najmä ojazdené motorové vozidlá. Tieto vozidlá dovážal na požiadanie od zákazníkov – fyzických osôb – z viacerých autobazárov z Nemecka. Automobil v zahraničí kúpil, pričom následne pri takto nadobudnutých vozidlách mal uplatniť režim intrakomunitárneho nadobudnutia tovaru.

Vznikla mu povinnosť nadobudnutý tovar zdaniť slovenskou daňou.  Existuje však dôvodné podozrenie, že tak nerobil a daň z nadobudnutia tovaru z iného členského štátu nepriznával. Na základe toho mal predávať vozidlá fyzickým osobám po celom Slovenku len s minimálnou maržou.
Podľa predbežných zistení KÚFS mal tento podnikateľ v priebehu štyroch rokov priviezť a následne predať takmer 400 osobných motorových vozidiel zákazníkom na Slovensku. Pri akcii zaistili kriminalisti účtovné doklady podnikateľa za obdobie 2015 -2018.

V prípade dokázania viny hrozí osobe podozrivej z trestného činu skrátenia dane a poistného (podľa §276 ods.4. Trestného zákona) trest odňatia slobody na 7 až 12 rokov.  Finančný únik na dani z pridanej hodnoty totiž predstavuje sumu viac ako 700 000 eur.

zdroj: FS SR