Duševné vlastníctvoInvestovaniePodnikaniePrávo a legislatívaZahraničieZaujímavosti xa Publikované 7. októbra 2022 zobraziť celý profil

Puncový úrad SR na svojom webe upozorňuje záujemcov o investíciu do zlata, na výskyt falošných tzv. investičných zliatkov, imitujúcich produkty uznávaných zlievarenských spoločností.

Puncovému úradu SR boli predložené na kontrolu podozrivé investičné zliatky o hmotnosti 100 g, ktoré mali byť zhotovené zo zlata o rýdzosti 999,9 a niesli označenie renomovaných zlievarenských spoločností zo Švajčiarska (ARGOR HERAEUS SA) a Rakúska (MÜNZE ÖSTERREICH) spolu s identifikačnými číslami. Zliatky boli zabalené v zapečatených priesvitných plastových obaloch, na ktorých bolo označenie výrobcu a identifikačné číslo zliatku.

Foto: Puncový úrad SR

Fejky z volfrámu

Pri kontrole na špeciálnych prístrojoch bolo zistené, že zliatky sú vyrobené z obalu zhotoveného zo zlatého plechu (obsah zlata 99,9 %) a volfrámového jadra (obsah kovu 94,5 %). Pomer hmotnosti zlatého obalu a volfrámovej výplne bol cca 1:4, kde obal mal hmotnosť 20 gramov a výplň 80 gramov.

Bez certifikátu

K zliatkom neboli priložené žiadne certifikáty od výrobcu potvrdzujúce ich zloženie a pôvod. Takýto typ falošných investičných zliatkov s rôznymi výplňami sa na trhu objavuje už od roku 2015, odvtedy sa sporadicky objavujú v obehu, a to najmä prostredníctvom ponuky predaja cez súkromnú osobu alebo zakladaním takýchto zliatkov v záložniach.

So zhoršujúcou sa celosvetovou politickou a ekonomickou situáciou a zvýšeným dopytom po investovaní do tzv. bezpečných komodít, sa objavil aj zvýšený výskyt falošných investičných zliatkov.

Puncový úrad SR preto upozorňuje všetkých záujemcov, ktorí zvažujú ako investovať, (napr. kúpou investičného zlata), aby nakupovali produkty len od overených a renomovaných predajcov, či už sú to priamo výrobcovia investičných zliatkov, banky alebo certifikovaní sprostredkovatelia. 

Zdroj: Puncový úrad SR / úprava redakcia