Duševné vlastníctvoInvestovaniePodnikaniePrávo a legislatívaZahraničieZaujímavosti
Publikované 7. októbra 2022 zobraziť celý profil

Puncový úrad SR na svojom webe upozorňuje záujemcov o investíciu do zlata, na výskyt falošných tzv. investičných zliatkov, imitujúcich produkty uznávaných zlievarenských spoločností.

Puncovému úradu SR boli predložené na kontrolu podozrivé investičné zliatky o hmotnosti 100 g, ktoré mali byť zhotovené zo zlata o rýdzosti 999,9 a niesli označenie renomovaných zlievarenských spoločností zo Švajčiarska (ARGOR HERAEUS SA) a Rakúska (MÜNZE ÖSTERREICH) spolu s identifikačnými číslami. Zliatky boli zabalené v zapečatených priesvitných plastových obaloch, na ktorých bolo označenie výrobcu a identifikačné číslo zliatku.

Foto: Puncový úrad SR

Fejky z volfrámu

Pri kontrole na špeciálnych prístrojoch bolo zistené, že zliatky sú vyrobené z obalu zhotoveného zo zlatého plechu (obsah zlata 99,9 %) a volfrámového jadra (obsah kovu 94,5 %). Pomer hmotnosti zlatého obalu a volfrámovej výplne bol cca 1:4, kde obal mal hmotnosť 20 gramov a výplň 80 gramov.

Bez certifikátu

K zliatkom neboli priložené žiadne certifikáty od výrobcu potvrdzujúce ich zloženie a pôvod. Takýto typ falošných investičných zliatkov s rôznymi výplňami sa na trhu objavuje už od roku 2015, odvtedy sa sporadicky objavujú v obehu, a to najmä prostredníctvom ponuky predaja cez súkromnú osobu alebo zakladaním takýchto zliatkov v záložniach.

So zhoršujúcou sa celosvetovou politickou a ekonomickou situáciou a zvýšeným dopytom po investovaní do tzv. bezpečných komodít, sa objavil aj zvýšený výskyt falošných investičných zliatkov.

Puncový úrad SR preto upozorňuje záujemcov o kúpu investičného zlata, aby nakupovali produkty len od overených a renomovaných predajcov, či už sú to priamo výrobcovia investičných zliatkov, banky alebo certifikovaní sprostredkovatelia. 

Zdroj: Puncový úrad SR / úprava redakcia