EkonomikaKoronavírus COVID-19Slovensko xa Publikované 4. mája 2020 zobraziť celý profil

Viaceré banky už ohlásili zvyšovanie sadzieb pri hypotékach, čo naznačuje, že časy historicky najlacnejších úverov na bývanie sa pomaly končia. Poštová banka však i naďalej ponecháva najvýhodnejšiu úrokovú sadzbu a vychádza v ústrety klientom, ktorí sa kvôli pandémii ocitli v zložitej finančnej situácii. Odklad splátok je totiž iba dočasné riešenie, ktoré úver predraží. Pre klientov môže byť výhodnejšie úver refinancovať, znížiť si tak splátky, aj preplatenosť hypotéky.

Priemerný úrok, ktorý platia Slováci za úver na nehnuteľnosť v bankách, je na úrovni 2,88 % ročne pri fixácii od jedného do piatich rokov. Takýto stav bol podľa Národnej banky Slovenska vo februári tohto roka.

Pri úvere 100-tisíc eur na 30 rokov by pri uvedenej sadzbe majiteľ nehnuteľnosti splácal banke mesačne 415 eur. Ak by mal úrokovú sadzbu na úrovni 0,75 % p. a., čo je priemerná sadzba poskytovaná klientom v Poštovej banke od začiatku roka 2020, jeho splátka by bola iba 310,31 eur. Pri refinancovaní však môže získať úver s úrokom už od 0,5 % p. a. a dosiahnuť ešte väčšiu úsporu. V takom prípade by jeho splátka bola 299,21 eur. Ušetril by tak približne 115 eur mesačne.

„Uvedomujeme si neľahkú situáciu mnohých ľudí. Aj preto sme sa v Poštovej banke rozhodli držať našu ponuku na úver na bývanie stále so sadzbou už od 0,5 % ročne, čo je dlhodobo najlepší úrok na trhu. Navyše, hypotéku i naďalej ponúkame bez poplatku za poskytnutie,“ konštatuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Pre takmer tretinu rodín boli náklady na bývanie veľmi zaťažujúce aj pred pandémiou.* Koronavírus ešte navýšil počet ľudí, ktorí dnes majú problém uhrádzať svoje záväzky, čo sa prejavilo aj na náraste žiadostí o odklad splátok. Citeľne ich pribudlo už v druhej polovici marca, po prijatí prvých opatrení v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19.

K ďalšiemu, oveľa výraznejšiemu nárastu, došlo po prijatí tzv. Lex Corona. Odklad splátok je však iba dočasnou náplasťou na zhoršenú finančnú situáciu, hypotéku v konečnom dôsledku predraží. Pôžička sa totiž úročí aj počas doby odkladu. „Ak má klient napríklad úver vo výške 100-tisíc eur so splatnosťou 30 rokov a s úrokovou sadzbou 0,75 %, odklad splátok na deväť mesiacov, s predlžením lehoty splácania o dobu odkladu, mu pôžičku predraží približne o 550 eur,“ upozorňuje Lýdia Žáčková.

Ešte viac preplatí ten, kto má priemernú úrokovú sadzbu na trhu na úrovni 2,88 percenta ročne. Úver sa mu len na úrokoch navýši o 2 830 eur.

Odborníci preto radia: „Splátky neodsúvajte, radšej si ich znížte.“

Refinancovanie úveru je dobrá cesta, ako mesačne ušetriť. To, že má svoj zmysel a rodinnému rozpočtu prináša citeľnú úľavu potvrdzuje aj záujem o refinančné hypotéky. Tie predstavujú približne polovicu z poskytnutých hypoték v Poštovej banke. Je to jedna z možností ako si rozumne upratať vo svojich financiách a znížiť mesačné náklady. Banka klientom preto odporúča, aby namiesto žiadosti o odklad splátky zvážili refinancovanie úveru a zistili si, akú úsporu by im prinieslo jeho prenesenie z inej banky.

„Aj toto je jedna z foriem našej pomoci ľuďom, ktorým pandémia spôsobila finančné problémy. Napriek ťažkej situácii, ktorá má negatívny dosah aj na bankový sektor, sme schopní nájsť spôsob, ako ponechať úroky a poplatky na hypotékach nezmenené. Sme slovenská banka a keďže Tu sme doma, tu pomáhame,“ vysvetľuje Lýdia Žáčková.

Podmienky úveru

  • do 50% hodnoty nehnuteľnosti: úroková sadzba je od 0,50% p.a.
  • od 50,01 do 60% hodnoty nehnuteľnosti: úroková sadzba je od 0,6% p.a.
  • od 60,01 do 70% hodnoty nehnuteľnosti: úroková sadzba je od 0,70% p.a.
  • od 70,01 do 80% hodnoty nehnuteľnosti: úroková sadzba je od 1,0% p.a.
  • od 80,01% hodnoty nehnuteľnosti: úroková sadzba je od 2% p.a.
  • fixácia úrokovej sadzby 1, 2, 3 a 5 rokov
  • www.postovabanka.sk/hypoteka

*Prieskum Poštovej banky od spoločnosti 2muse: Správanie Slovákov v otázke bývania