Cestovný ruchEkonomikaFinancieKoronavírus COVID-19 xa Publikované 30. decembra 2020 zobraziť celý profil

Slovenská asociácia poisťovní (SLASPO) upozorňuje na problém dostupnosti poistenia insolventnosti cestovných kancelárií (CK) už dlhodobejšie. Uviedla to generálna riaditeľka asociácie Jozefína Žáková v reakcii na utorkový (29. 12.) úpadok slovenskej cestovnej kancelárie FIRO-tour.

Poisťovne upozorňovali na situáciu už dlhšie

Poisťovne už v novembri tohto roka avizovali, že budú musieť vzhľadom na výrazné zvýšenie rizika úpadku CK a svoje obmedzené kapacity na jeho krytie pred každou ponukou na poistenie veľmi dôsledne posudzovať finančnú situáciu CK.

Pokiaľ daná poisťovňa vyhodnotí CK ako veľmi rizikovú, môže jej ponúknuť poistenie iba za osobitných podmienok, ako vysoká spoluúčasť, zloženie zábezpeky a podobne, prípadne jej poistenie úplne odmietnuť,“ vysvetlila Žáková. Ak cestovná kancelária v poisťovniach „nepochodí„, ochranu jej môže podľa zákona poskytnúť aj banka prostredníctvom bankovej záruky.

Ako zdôraznila Žáková, zabezpečiť ochranu pre prípad úpadku je povinnosťou cestovnej kancelárie, a nie poisťovne. Na Slovensku sú CK povinné zabezpečiť ochranu platieb cestujúcich pre prípad úpadku vo výške 30 % ročných plánovaných tržieb z predaja zájazdov a spojených služieb cestovného ruchu.

Ide teda iba o čiastočnú ochranu cestujúcich. Ochrana sa dá pritom dosiahnuť iba cestou komerčného poistenia, čo spôsobuje, že takéto riešenie je veľmi krehké, a v kritických situáciách, ako je to počas pandémie, zlyhávajúce,“ vysvetlila Žáková.

Článok pokračuje pod reklamou

Dodala, že novelu zákona z mája tohto roka o presune zájazdov v podobe voucherov pochopila asociácia ako získavanie času na tvorbu novej legislatívy, ktorá mohla eliminovať riziká spojené so zásahom štátu do cestovného priemyslu v dôsledku zákazu cestovania pre pandémiu nového koronavírusu.

Upozorňovali sme, že ak sa nezriadi garančný fond a neposkytne doň finančnú pomoc – pôžičku pre CK, významne sa zvýši pravdepodobnosť, že viaceré CK ohlásia úpadok,“ podotkla Žáková s tým, že poistné krytie takéhoto štátom vyvolaného úpadku však nebolo dohodnuté v poistných zmluvách na rok 2020 a ani kalkulované v poistnom. „Preto sme avizovali problém s poistným krytím vyplývajúcim z týchto zmlúv,“ dodala.

Ako uzavrela, v dôsledku enormného zvýšenia rizík v cestovnom ruchu a neochoty štátu zaujať konštruktívnejší prístup k problému sa znížila celková poistná kapacita na poistenie insolventnosti CK aj na rok 2021.

Znížila sa aj vôľa zaisťovní prevziať od poisťovní časť tohto rizika. Tak sa úpadok CK stáva ťažko poistiteľným až nepoistiteľným rizikom,“ vysvetlila Žáková s tým, že reálne vzniká situácia, že mnohé kancelárie nenájdu poisťovateľa vôbec. 

Reaguje aj Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr

Ako v reakcii uviedla Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA), podľa jej informácií je uzatváranie poistných zmlúv na dobrej ceste.

Cestovné kancelárie hlásia zvýšené nároky poisťovní, čo sa týka výšky poistného a tiež spoluúčasti. Momentálne je pokrytých, resp. dohodnutých až 80 % objemu poistenia zájazdov na rok 2021,“ ubezpečil prezident SACKA Roman Berkes s tým, že predpokladá, že zvyšná časť objemu poistenia zájazdov sa dorieši v najbližších týždňoch.

SACKA si je vedomá, že poisťovne nemôžu pristúpiť na poistenie subjektov, ktoré vykazujú extrémnu výšku rizika. To bol aj prípad cestovnej kancelárie FIRO-tour,“ doplnil Berkes s tým, že SACKA naopak oceňuje prístup štátu k riešeniu problematiky a zo strany štátu vníma pripravenosť na riešenie ochrany platieb klientov a bude sa na riešení tejto problematiky aktívne podieľať.

zdroj: TASR / úprava: redakcia