PodnikanieZaujímavosti xa Publikované 9. októbra 2016 zobraziť celý profil

Mária Hrvatić je Chorvátka žijúca v Bratislave, je zakladateľkou firmy Internationals Bratislava, ktorá pomáha cudzincom usadiť sa na Slovensku. Taktiež edukuje a pracuje so Slovákmi, učí ich ako sa priblížiť a prijať cudzie kultúry. Maria sa zapojila do projektu, ktorý vyhlásila Nadácia Slovenskej sporiteľne pre začínajúce podnikateľky.

Ako som začala podnikať

Na Slovensko som prišla v roku 2010 úplne sama a začala som pracovať pre spoločnosť IBM. Bola som sem prinútená prísť, pretože firma IBM presunula moju pozíciu z Chorvátska na Slovensko. Začiatky boli veru veľmi ťažké. Pochádzam z krajiny, ktorá je veľmi otvorená cudzincom a Slovensko funguje na základe známostí a uzavretejších vzťahov, čo bola pre mňa zmena.

Nemala som priateľov, cítila som sa osamelá a tak som založila malú komunitu – IBM cudzincov. Pravidelne som pre nich organizovala eventy, pomáhala som im. Časom dopyt po eventoch a mojich službách rapídne narastal – od malej skupinky približne 20 ľudí vznikla zrazu skupina s viac ako 1000 členmi. Dnes nás je viac ako 20 000.

Pochádzame z viac ako 120 krajín sveta (najprv sa ku nám pridali cudzinci aj z iných korporácií a neskôr aj samotní Slováci).
Prvé tri roky som čerpala dovolenku len na to, aby som mohla pracovať, keďže moje voľné dni boli vyplnené prácou pre moju firmu Internationals. Ešte aj neskôr v práci počas svojich obedových prestávok  som trávila pracovaním a organizovaním vecí pre Internationals.
Rána, večere, víkendy a v podstate celý môj voľný čas, som obetovala, čo bolo v konečnom dôsledku dosť náročné popri 8 hodinovom pracovnom čase. Na svoje aktivity som nemala žiadny kapitál a takisto som z nich nemala ani žiadny zisk. Všetko som robila v podstate zadarmo, no vďaka tomu som získala svojich prvých klientov.

Aktivity, ktoré som robila, narastali a v roku 2016 som založila svoju – s.r.o. Čas plynul, no postupne projekt Internationals Bratislava vypĺňal môj čas natoľko, až som sa rozhodla zanechať 7-ročnú kariéru vo firme IBM, čo bolo naozaj veľmi ťažké, a začala som sa naplno a s láskou venovať môjmu projektu.

Aké je to byť cudzinkou a podnikateľkou na Slovensku?

Keď som prišla na Slovensko, Chorvátsko ešte nebolo v EÚ, a vôbec dostať sa na Slovensko bol veľmi zdĺhavý proces. Len vybavovanie mojich víz trvalo asi 6 mesiacov. Pamätám si prebdené noci a čakanie od 4. ráno niekoľko dní po sebe na cudzineckej polícii v Petržalke.

Netušila som, koľko byrokracie bude za tým skúsiť žiť niekde inde vo svete. Neskôr, keď som začínala s podnikaním, Chorvátsko sa dostalo do EÚ, no s byrokraciou je to stále skoro rovnaké. Keď nemáte žiadne zázemie, stabilných kamarátov a veľa kontaktov, je veľmi ťažké fungovať. Moja slovenčina nie je ešte dokonalá a veľa projektov vyžaduje spisovnú prezentáciu, takže ešte stále tu pociťujem jazykovú bariéru.

Tvoj projekt zaznamenal od začiatku pomerne rýchly úspech. Čím si ho vysvetľuješ?

Robila som to, čo ma bavilo, robila som to od srdca a tiež – poukázala som na to, čo už bolo dlhoročným problémom na Slovensku – uzavretosť pred svetom. Samotný projekt ako som spomenula, neprinášal zo začiatku žiadny zisk.

To, čo som robila, som robila dobre, avšak bez finančnej návratnosti. Časom som sa naučila, že keď to, čo robíte , robíte dobre, ľudia Vám za to radi zaplatia. Keď som s týmto všetkým začínala, nemala som kapitál, partnera či rodinu, ktorý by má finančne alebo mentálne podporili. No nemala som strach. Vedela som, že ak budem riskovať, budem možno robiť prácu, ktorá môže byť aj mojou vášňou a priniesť kvalitu do života iných ľudí.

Zanechať sedem ročnú kariéru v korporácií s istotami bolo pre mňa neľahké rozhodnutie. Bola to ale istá cesta k úspechu, peniazom. A oproti tomu stále síce jasná vízia s neistou budúcnosťou. Ale ja som sa rozhodla!

Internationals Bratislava spája ľudí z rôznych končín sveta žijúcich v Bratislave bez ohľadu na ich pôvod. Podporuje ich spájanie sa, spoluprácu a interkultúrnu výmenu. Jeho cieľom je spájať kultúry a pomáhať vytvárať priateľstvá.

Doposiaľ spojilo ľudí z viac ako 120 krajín sveta a tento počet neustále rastie. Dnes máme viac ako 20 000 členov. Projekt bol založený samotnými migrantmi pre medzinárodnú komunitu. Čerpáme zo skúsenosti samotných cudzincov žijúcich na Slovensku a prežívajúcich tunajšiu kultúru.
Služby, ktoré poskytujeme sú informačné (pomáhanie novým cudzincom usadiť sa na slovensku, prednášky o cudzích kultúrach pre Slovákov), ale aj spoločenské organizovanie stretnutí, športových aktivít, workshopov, kurzy slovenčiny pre cudzincov i domácich.
Maria Hrvatić, MBA,  – Internationals Bratislava s.r.o., www.internationals.sk