PodnikaniePríbehy xa Publikované 20. marca 2018 zobraziť celý profil

Podnikať na Slovensku nie je také jednoduché. Keď sa už náhodou človek odhodlá, musí mať pevné nervy ako z ocele, trpezlivosť a vytrvalosť, cieľavedomosť, a hlavne vlastné presvedčenie v samého seba a vo svoj produkt. Každá z týchto vlastností má čosi do seba. Obzvlášť ak sa bavíme o niečom novom, čo široká verejnosť ešte nepozná alebo to nie je „bežné“ a „normálne“. Vtedy sa nájde mnoho múdrych a predvídavých jedincov, ktorí dávajú projektu veľmi krátku budúcnosť.

Svoje o tom vie aj Martin Pribila, ktorý sa rozhodol podnikať v oblasti stavebníctva a bývania. Ak si myslíte, že pôjde o bežný dom – ste na omyle. Prišiel na trh s novinkou, ktorá podľa mnohých nemala úspech, konkurencia ich vysmiala na plnej čiare, krach firmy bol na vlásku. To bolo na začiatku pred pár rokmi (2010). A dnes? Aktuálne s firmou expandujú do sveta, majú vlastný výskum, spolupracujú s univerzitou, a architekti sa k nim pridávajú skoro z celej Európy.

1. Martin aké boli začiatky vášho podnikania? A koľko vás bolo v projekte zapojených?

Začínal som sám, taká garážová firma. Na prvý dom som si robil sám architektúru aj statiku, fušoval som do vykurovania. Postupne som našťastie našiel ľudí s väčším kunštom. Dnes s nami robia top ľudia.

Rodičia si vzali hypotéku, aby som mohol postaviť prvý dom. Na začiatku som mal len nadšenie. A žiaden rozum, skúsenosti. Jednal som s ľuďmi, povedzme že, zvláštne. Aj napriek tomu viacerí so mnou vydržali až do dnes. Vízia krtkodomu bola silná. Až postupom času som sa učil (a denne sa učím viac) ako vôbec jednať s ľuďmi, aby boli v kľude a odviedli skvelý výkon. Zo začiatku som dostával drahé a ešte drahšie lekcie z podnikania. Robil som denne len chyby.

2. Odkiaľ ste čerpali inšpiráciu na „krtkov dom“ alebo to celé bola vaša idea?

Môj prvý kolega, spolubývajúci na PhD štúdiu, mal na stole knihu o domoch krytých zemou z USA z 30-tych rokov. Bola to prvá kniha (brožúra) pri ktorej som vydržal čítať do rána. To mi ako impulz stačilo. Chrániť sa prírodou je pre mňa viac ako akýkoľvek umelo vytvorený materiál, čo mi dávalo zmysel. Dnes sa len utvrdzujem, že príroda vie lepšie ako človek, ako sa ochrániť, čo robiť. Ani som len netušil, že každých cca 10 rokov sa našiel architekt, ktorý takéto „Krtkodomy“ chcel na Slovensku stavať. Nikto nezačal, všetci len snívali.

3. Ako vznikal názov „krtkov dom“ + kto s ním prišiel prvý?

Rozprávali sme sa raz o dome na oslave s kamarátmi. Mal som postavenú už hrubú stavbu. Kamarát sa zasmial, že ten dom vyzerá ako krtkova torta (čerstvo zasypaná, bez trávy). A názov bol na svete.

4. Spomínali sme v úvode, že konkurencia vás vysmiala – aké to bolo počuť ich negatívne názory, výsmech a ako ste reagovali vy? Nepoložilo vás to psychicky?

Výsmech? Negatívne názory? Bol som príliš zasnený, než aby som sa nad tým zamýšľal. Taký krach, vyhodenie z bytu ako neplatiča, denné vstávanie s pocitom, že zasa dnes prerobím… dieťa na ceste a polovička na škole. To ma skoro položilo. Našťastie mám veľmi chápajúcu polovičku a veľmi súdržnú rodinu. Trvalo to celé 3 roky, kým som dokázal zaplatiť jednodňový výlet. Toto každého naučí lekcie o živote.

Raz sa mi kamarát od dodávateľa zveril, že som najväčší prípad aký stretol. Bol som na dne a čím hlbšie som bol, tým viac som makal a snažil sa. Robil som síce väčšinu vecí zle, no učím sa denne. Radili mi, aby som firmu položil. Ale ja mám len jedno meno a to si nenechám zničiť krachom. Trvalo mi 3 roky, než som sa dostal nahor. Kratšie ako bankrot. Dnes sa viem každému pozrieť do očí s čistým svedomím.

Ako som reagoval? Netuším. Mozog má neuveriteľnú schopnosť selekcie. Pamätám si každú lekciu, všetku tú bolesť na hrudi. Ale nespomínam si na detaily, ako moje reakcie. Viem len, že som doma nadával, na všetko a stále. Nedalo sa mi prestať.

5. Kto stál najviac za vami a podržal vás v tých najťažších chvíľach?

Rodina. A zopár verných kolegov. Aj kamaráti ma vynechávali z osláv a stretnutí. Asi som nebol príjemnou spoločnosťou. ?

6. Martin, kde ste podľa vás urobili najväčšie chyby? Bolo to dostatočné poučenie?

Niekde som čítal, že podnikateľ by mal čo najskôr spraviť čo najviac chýb. Ale najväčšia chyba? Takú nepoznám. Všetko je len súhra náhod.

Ak mám menovať jednu chybu všetkých chýb, tak je to nepočúvať rady. Rady treba kriticky posudzovať, ale nie ignorovať.
Či som sa poučil dostatočne? Nie. Na každom kroku a denne sa učím. Ešte nestačilo, ešte sme nezmenili svet.

Lekcia č. 1.: ľudia sú údajne najväčší kapitál. Chyba. Ľudí sú miliardy a stále chýbajú kvalitní ľudia na trhu práce. Prístup ľudí k práci je najväčší kapitál. Tento kapitál budujem vo firme. Vďaka tomu zvládame extrémne rýchle termíny a v pohode. A na náročné projekty sa kolegovia tešia.

Lekcia č.2.: ak máte za sebou množstvo chýb, padli ste do veľkého bahna, tak objavíte vnútorné ucho, radar, ktorý začne pípať pri náznaku odchýlky od ideálnej cesty.

7. Prezraďte nám v akom štádiu sa nachádzate dnes?

Expanzia a neustály vývoj produktu. Máme za sebou prvý projekt krtkodom v Maďarsku, v Českej republike máme projektov viac. Máme sieť architektov a realizátorov, vďaka ktorým sme bližšie k našim klientom, v ponuke máme aj katalógove krtkodomy a e-shop – www.krtkodom.sk. Know-how sústredíme okolo malého tímu, aby sme mali vždy to naj. Ako vrcholoví športovci.

Láka nás Poľsko a neskôr nemecky hovoriace krajiny. Jednáme s potenciálnymi partnermi vo Francúzku, Nemecku, Rakúsku. Krok za krokom. Krtkodom tvoríme s ľuďmi z Rakúska, Maďarska, Ukrajiny, ČR aj SR.

Najviac si ale užívam fakt, že dnes sa chce veľa ľudí pridať ku krtkodomu. Aktívne nás oslovujú.

8. Aké máte vízie do budúcnosti?

Vízia je vrátiť 4 ročné obdobia do Európy. Ak budeme zadržiavať vodu na min 10% všetkých budov, zabudneme na bleskové povodne. Ak budeme mať 50% striech s intenzívnou zeleňou, zredukujeme extrémy počasia a vrátime 4 ročné obdobia do Európy. Na to treba celo-svetovú sieť …

Žime zmenou, ktorú chceme vidieť vo svete.