EkonomikaPodnikanieSlovensko xa Publikované 31. júla 2018 zobraziť celý profil

Informáciu o kontrole podnikateľských účtov priniesla televízia TA3 v utorok podvečer. V ich reportáži sa ďalej uvádza, že Ministerstvo financií chce mať prehľad o pohyboch na bankových účtoch všetkých firiem, neziskových organizácií a živnostníkov. Od roku 2019 im majú banky tieto dáta povinne zasielať. Informácie bude dostávať aj Finančná správa.

Predpokladá to novela zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu

Aktuálny zákon 114/2018 Z. z. o dohľade nad finančným trhom.

Zmena zákona sa dotkne približne 600 000 subjektov

Ministerstvo financií SR sa odvoláva, že „primárnym cieľom poskytnutia dát je zefektívnenie boja proti daňovým únikom, ktoré spôsobujú nerovnomerné rozdelenie príspevkov na benefity spoločenskej infraštruktúry na úkor platiacich daňovníkov”.
Zmena sa tak dotkne všetkých podnikateľov, živnostníkov, slobodných umelcov a autorov, športovcov, nadácií a občianskych združení. Ak by novela zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu prešla do platnosti, v tom prípade bude každý subjekt povinný podať toto hlásenie raz ročne.

K novele zákona sa postavili mnohé podnikateľské združenia , ale i samotné banky

V súčasnosti týmito informáciami nedisponuje ani Národná banka Slovenska, ktorá vykonáva dohľad nad finančným trhom. Podľa bankovej asociácii je v novele aj nedostatok informácií o tom, aké údaje a dáta majú byť MF SR v praxi poskytnuté, uvádza sa v reportáži televízie TA3.

Pozrieť reportáž TA3:

zdroj: TA3