EkonomikaFinancie xa Publikované 20. apríla 2021 zobraziť celý profil

Pandémia koronavírusu značným spôsobom ovplyvnila spotrebu ľudí, a tak sa väčšina z nás podarilo vytvoriť neplánovanú rezervu často aj niekoľko tisíc EUR. Otázkou však je, čo teraz s týmito peniazmi urobiť, aby vám len neležali na účte? Na to, vám odpovieme v dnešnom článku. 

V prvom rade si treba uvedomiť, že peniaze, ktoré vám ležia na účte vám nezarábajú a z dlhodobého hľadiska sa vplyvom inflácie dokonca znehodnocujú. 

Ideálnym nástrojom pri boji s infláciou je investovanie do rôznych tried aktív. Výber toho, do čoho investovať, však podlieha ďalšej rade otázok, ktoré si je potrebné zodpovedať. 

Do čoho investovať ušetrené eurá?

Prvým faktorom, ktorý musíte pri investovaní zohľadniť je čas, na ktorý chcete vaše ušetrené eurá investovať. 

Najvyšší výnos spomedzi všetkých tried bezpečných a regulovaných aktív získate investovaním do akcií, ktoré je však sprevádzané dlhodobým investičným horizontom v rozmedzí 10 a viac rokov. 

Akcie veľkých spoločností, ako napríklad Google, Facebook či Amazon, sú mimoriadne bezpečnými, keďže ide o firmy, ktoré rok čo rok vykazujú zisk a vyplácajú akcionárom pravidelné dividendy. 

Kľúčom je diverzifikácia 

Pri investovaní do akcií, ale aj iných podkladových aktív je kľúčom k úspechu okrem času, aj diverzifikácia vášho portfólia.

V jednoduchosti ide o roztriedenie vašich peňazí do niekoľkých desiatok až stoviek akcií. Vďaka tomuto kroku sa znižuje riziko, že by ste o vaše peniaze prišli. 

Sledovanie správ 

Ak sa o investovanie zaujímate komplexnejšie, dobrým nástrojom pri vašom rozhodovaní, do čoho investovať peniaze, je sledovanie správ a výsledkov firiem, ktoré vás zaujali. 

To, môžete robiť, na niekoľkých portáloch zameraných na investovanie. 

Jedným, z takýchto, portálov je aj stránka Akcie.sk, kde sa okrem noviniek dozviete aj kopec zaujímavostí, informácií ohľadom kryptomien, návodov alebo investičných analýz. 

Vyváženejšia stratégia 

Pri investovaní na dlhodobý horizont je jednoznačne najlepšou voľbou investícia do zaujímavých akcií spoločností. 

Čo v prípade, že by ste chceli vaše peniaze investovať na obdobie menej než 10 rokov? 

V tomto prípade by ste si mali pri investovaní zvoliť miernejšiu formu stratégie, ktorá má v sebe zakomponovaný mix korporátnych dlhopisov a bezpečných akcií veľkých firiem. 

Takáto stratégia vám prinesie, síce nižší, no zaručený výnos, ktorý si budete môcť po skončení vášho investičného horizontu vybrať, spoločne s peniazmi, ktoré ste vložili. 

Čo si teda vybrať? 

Ak ste náš článok čítali pozorne, zrejme ste pochopili, že najdôležitejším faktorom pri investovaní vašich peňazí je čas, na ktorý chcete investovať. 

Práve jeho dĺžka totiž určí, čo je pre vás v tejto chvíli tou najvýhodnejšou investíciou. 

Ak sa vám však podarilo počas pandémie ušetriť niekoľko tisíc EUR, ktoré ste neočakávali a momentálne ich nepotrebujete, odporúčame vám ich na niekoľko rokov zaparkovať do zaujímavých akcií firiem, ktoré majú potenciál z dlhodobého hľadiska rásť.