EkonomikaKoronavírus COVID-19SlovenskoStavebníctvo xa Publikované 11. decembra 2020 zobraziť celý profil

Stavebníctvo na Slovensku čelí najväčšiemu prepadu za posledných 12 rokov, potvrdili to aj posledné dáta Štatistického úradu (ŠÚ) SR, podľa ktorých v októbri 2020 boli výkony stavebníctva medziročne nižšie o 23,6 %.

Platforma Budovy pre budúcnosť (BPB) upozorňuje na tento vývoj už od jari a opäť vyzýva vládu na prípravu záchranných stimulov pre stavebný sektor. Uviedla to riaditeľka platformy Katarína Nikodemová.

Stavebníctvo trpí. Pandémia len poukázala na dlhodobý kritický stav

Stavebníctvo pritom trpí ekonomickou krízou viac a dlhšie ako iné odvetvia ekonomiky. Bolo to tak aj na Slovensku počas krízy v roku 2008,“ priblížila Nikodemová s tým, že kým HDP sa v tom čase spolu s priemyselnou produkciou vrátili k rastu už v roku 2010, stavebná produkcia každoročne padala až do roku 2014. „Je pravdepodobné, že sa tento scenár zopakuje aj po roku 2020,“ myslí si Nikodemová.

Stavebníctvo je v prepade a pokiaľ vláda neponúkne rýchle a efektívne stimuly, celý sektor sa ocitne v ešte hlbšej a dlhotrvajúcej kríze,“ dodala Nikodemová s tým, že príležitostí sa pritom ponúka viacero. Ako príklad uviedla pripravovaný plán obnovy, z ktorého by mohla pomoc doraziť už budúci rok. 

Platforma zároveň zdôrazňuje, že v kontexte nových klimatických cieľov by pritom práve stavebníctvo mohlo pomôcť nielen ekonomike, ale prispieť by tento sektor mohol aj k dosahovaniu energetických a klimatických ambícií. Naráža v tomto kontexte na podporu energetickej efektívnosti budov. „Renovácia budov je nákladovo najhospodárnejšie a najefektívnejšie opatrenie na znižovanie emisií skleníkových plynov. Taktiež vie nadpriemerne stimulovať domáci dopyt a lokálnu ekonomiku,“ dodala Nikodemová.

Ako uzavrel analytik platformy Richard Paksi, z výsledku by profitovali v prvom rade občania, ktorým by vláda takýmto spôsobom pomohla zvýšiť kvalitu ich bývania a úspory na energiách.

zdroj: TASR / úprava: redakcia