Právo a legislatíva xa Publikované 6. decembra 2023 zobraziť celý profil

Iniciatíva slovenských maloobchodníkov vníma konsolidačné opatrenia ako rozdávanie, ktoré zaplatia podnikatelia. Ako to vnímate vy?

Nie všetci budú spokojní

Podľa Iniciatívy slovenských maloobchodníkov (ďalej len ISM), vláda dnes schválila konsolidačné opatrenia, ktoré chce presadiť bez diskusie z dotknutými organizáciami v skrátenom legislatívnom konaní a s platnosťou už od začiatku budúceho roka. Na jednu stranu ide vybrať od podnikateľov (ale aj občanov) viac peňazí, na druhú stranu garantuje zachovanie sociálneho štandardu, na ktorú sa práve podnikatelia poskladajú.

„Chápeme potrebe konsolidovať verejné financie, keďže dlh nám neutešene rastie a východiskom by malo byť uťahovanie si opaskov,“ hovorí Daniel Krakovský, predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov s tým, že už dlhšie sa hovorí o šetrení, čo malí a strední podnikatelia citlivo vnímajú. Už menej však rozumieme snahe o konsolidáciu sprevádzanú rozdávaním stoviek miliónov eur.

Iniciatíva slovenských maloobchodníkov vyžaduje diskusiu

„Vláda bez diskusie odkázala podnikateľom, že jednoducho zaplatia viac aj napriek tomu, že dlh bude klesať iba o nevyhnutné minimum. Od zvyšovania správnych poplatkov, cez minimálnu daň až po zdvihnutie zdravotných odvodov a dane z dividend, toto všetko je predstavené bez akejkoľvek účasti zamestnávateľských alebo podnikateľských zväzov a organizácií,“ tvrdí Krakovský a dodáva, že už v minulosti vláda zavedením minimálnej dane potvrdila, že jej cieľom je len naplnenie štátnej kasy, tak to vníma ISM.

„Vítame znižovanie počtu sviatkov, ktorých máme v rámci EÚ nadpriemerne veľa, už menej nás ale teší opätovný návrh poslancov na zatvorené nedele, kde prišlo len k recyklovaniu pôvodného nápadu bez akejkoľvek aktualizácie dát,“ dodáva Krakovský. Vláda však ide od zamestnávateľov a živnostníkov vybrať takmer o 400 miliónov eur viac na zdravotných odvodov a o ďalších takmer 100 miliónov eur naviac na minimálnej dani a poplatky porastú prakticky všade. Za túto cenu by sme očakávali ďaleko efektívnejšiu konsolidáciu verejných financií, ktorá nám všetkým zabezpečí lepšie fungovanie zdravotníctva alebo školstva v budúcnosti.

Návrat daňových licencií tiež nepridal úsmev na tvári

„Mnohí podnikatelia by tiež radi zrušili svoje dlhodobo neaktívne firmy, avšak v nedávnej minulosti prišlo k skomplikovaniu procesu likvidácie takýchto nemajetných a nezadlžených spoločností, čo znemožňuje lacné a rýchle zbavenie sa záťaže,“ uzatvára Krakovský a apeluje na vládu, aby zabezpečila jednoduchý proces zrušenia takýchto neaktívnych firiem. Založenie spoločnosti totiž trvá rádovo dni, zatiaľ čo výmaz neaktívnej firmy stojí viac ako tisíc eur a trvá dlhšie ako pol roka.

Nuž, konsolidácia sa asi nezaobíde aj bez bolestivých riešení a každá minca má dve strany. Vždy budú tí spokojní a na druhej strane brehu menej spokojní a žiaľ, nie všetkým sa dá vyhovieť. Jedno je isté, pocítime to všetci.