EkonomikaSlovensko xa Publikované 26. októbra 2021 zobraziť celý profil

Do konca septembra tohto roka o takzvaný malý konkurz požiadalo viac ako 5-tisíc ľudí. Podľa analýzy poradenskej spoločnosti Dun & Bradstreet, svetového lídra v analýze obchodných dát, je to výrazne menej ako rok predtým. Najviac oň žiadali ľudia z Nitry a okolia.

Tento rok už stihlo požiadať o oddlženie celkovo 5 501 ľudí žijúcich na Slovensku

Umožňuje to inštitút osobného bankrotu. „Aj napriek, že počet osobných bankrotov je stále vysoký, doposiaľ ide o jedno z najnižších čísiel. Dosahuje úroveň roka 2017, kedy vláda umožnila ľuďom jednoduchšie a lacnejšie sa zbaviť svojich dlhov. Odvtedy čísla rapídne stúpali,“ opisuje stav analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

O osobné bankroty v tomto roku ľudia najviac žiadali v letných mesiacoch, kedy sa mesačne počty pohybovali nad 800. Najčastejšie išlo sa oň hlásili obyvatelia Nitrianskeho kraja (928), Banskobystrického kraja (878) a Prešovského kraja (814), najmenej naopak z Bratislavy a okolia (468).

Predpokladáme, že do konca roka ešte počet žiadostí o oddlženie stúpne. Množstvo osôb bolo postihnutých krízou spojenou s ochorením COVID 19, a nakoľko sa blíži tretia vlna pandémie, dá sa očakávať, že o malý konkurz požiadajú ešte stovky Slovákov. Avšak zároveň neočakávame, že čísla dosiahnu úroveň minulého roka,“ hovorí Petra Štěpánová z Dun & Bradstreet, ktorá dodáva, že vlaňajšok bol rekordný. O zbavenie sa dlhov vtedy požiadalo dovedna 10 566 fyzických osôb. To je napríklad od roku 2016, kedy ešte legislatíva neumožňovala rýchle a lacné oddlženie, predstavovalo nárast o viac ako 1 000 percent. 

Inštitút osobného bankrotu bol na Slovensku zavedení v marci 2017, kedy umožnil Slovákom jednoduchšie a lacnejšie zbavenie sa svojich dlhov. Ľudia majú pri ňom dve možnosti – buď v prípade konkurzu odovzdajú na oddlženie svoj majetok alebo si zvolia formu splátkového kalendára, kedy v naplánovaných obdobiach splácajú nariadenú sumu.

Osobným bankrotom sa nedá zbaviť všetkých dlhov, ako je povinnosť uhradiť výživné či mzdy zamestnancom. Možnosť osobného bankrotu bola u nás možná od roku 2005. Takzvaný malý konkurz však bol pre veľké množstvo ľudí nedostupný z finančného hľadiska, pretože na jeho vyhlásenie bolo nutné mať majetok aspoň vo výške 1 650 eur, čo po novele už nie je nutné.  


O Dun & Bradstreet

Dun & Bradstreet je svetový líder v poskytovaní dát a analytických riešení, ktoré umožňujú firmám po celom svete zlepšiť ich rozhodovacie procesy a zvýšiť výkonnosť. Dun & Bradstreet Data Cloud podporuje riešenia, ktoré zákazníkom pomáhajú v raste tržieb, znižovaní nákladov, zmiernení rizík a transformácie podnikov. Od roku 1841 sa spoločnosti, bez ohľadu na svoju veľkosť, spoliehajú na Dun & Bradstreet v zaistení riešení riadenia rizík a rozširovania obchodných príležitostí.