HR/PersonalistikaInšpiráciaManažmentPodnikanie xa Publikované 21. decembra 2017 zobraziť celý profil

Každý z nás občas potrebuje pomoc vo svojej práci, či podnikaní. Niekto ju potrebuje menej, niekto viac. Delegovanie sa stáva nevyhnutnou súčasťou každodenného života podnikateľov a firiem. Nájsť však správnu osobu, ktorej budete časť práce delegovať a komu dôverovať, je pre mnohých stále problematické. Pomoc však môže byť skutočne na dosah ruky a jednoduchšia, ako si mnohí myslíte.

Na slovenskom trhu je veľký dopyt po asistentkách a office manažérkach

Správna asistentka sa postará o chod vašej kancelárie, sprevádza vás na stretnutiach, stará sa o splnenie úloh a sama zmanažuje veci, ktoré ste jej zverili. Je samostatná, komunikatívna, pôsobí profesionálne v každej situácii. Zvláda dokonale stres a vie sa rýchlo prispôsobiť. Stará sa o váš pracovný čas, zosúladí ho s vašim voľným časom.

Ak však nemáte finančné prostriedky pre nového zamestnanca alebo nemáte vytvorené pracovné prostredie pre nového zamestnanca, môže sa vám zdať získať pomoc vo vašom podnikaní ako beh na dlhú trať. Ale nezúfajte! Aj na slovenskom trhu už môžete svoje povinnosti delegovať  Virtuálnej asistentke, Cestujúcemu asistentovi a Núdzovému asistentovi.

Virtuálny asistent je výbornou voľbou pre začínajúcich, malých a stredných podnikateľov

Postará sa o vašu emailovú komunikáciu, váš kalendár a time manažment. Môžete mu zadať vypracovanie rôznych úloh v rámci Office balíčku, spraví prieskumy, analýzy. Skrátka všetko, čo je vykonateľné online (a čo v dnešnej dobe už nie je).

Veľkou výhodou je, že Virtuálneho asistenta si môžete najať na vami vybraný počet hodín. Ak potrebujete pomoc iba na hodinku týždenne, napr. so spravovaním sociálnych médií alebo potrebujete 20 hodín týždenne kvôli vypracovaniu reportov, Virtuálny asistent vám dáva voľnosť výberu.
Ak ste začiatočník, odporúčame začať s čo najmenším počtom hodín, aby ste si zvykli na tento spôsob práce. Vaše súkromné údaje, emaily a iné chúlostivé informácie budú v bezpečí, pretože Virtuálny asistent sa zaväzuje k úplnej mlčanlivosti.

Ak potrebujete pomôcť nastaviť zdieľanie kalendárov, emailov a s tým spojené technickejšie veci, nie je to žiadny problém. Virtuálny asistent myslí aj na to a toto “synchronizovanie” ponúka zdarma pred začiatkom spolupráce. Ak máte vaše IT oddelenie, spýtajte sa na detaily priamo ich.
Nezabúdajte, že je možné nastaviť všetko tak, aby Virtuálny asistent mal prístup iba k tomu, čo mu povolíte. Vy si sami určíte, čo všetko bude robiť a kedy to bude robiť. Odpadajú tu starosti o zamestnanca, odvody a iné. Môže byť preto oveľa lacnejší ako zamestnanec a je s ním rozhodne menej starostí. Ponúka dokonalý pomer cena/kvalita/čas. Je to prevažne najlacnejší variant.

Výhody: platíte skutočne iba za čas, ktorý si zvolíte. Nemusíte platiť odvody za zamestnanca a ani mzdového účtovníka.  Žiadne náklady na školenia a kancelárske príslušenstvo.

Nevýhody: niekto považuje fyzickú neprítomnosť asistentky za nevýhodu.

Ak si však stále nie ste istý tým, aby pre Vás pracoval niekto, koho fyzicky nevidíte, ale skutočne pomoc potrebujete, máte možnosť najať si Núdzového asistenta

Ako meno napovedá, jedná sa o službu, ktorú je nevyhnutné vykonať čo najskôr a čo najrýchlejšie. Núdzový asistent, na rozdiel od toho Virtuálneho, skutočne do vašej práce príde. Zadáte mu úlohy, ktoré má vykonať a on pracuje. Nemusíte sa obávať, že nemáte vytvorené pracovné miesto so stolom a počítačom. Núdzový asistent si prinesie vlastný laptop, aby mohol pracovať aj v menších firmách, ktoré práve často jeho pomoc vyhľadávajú.

Núdzový asistent sa objednáva na minimálne 7 hodín, pretože skúsenosti ukazujú, že to je najmenšia časová jednotka, počas ktorej vám vie skutočne pomôcť. Veľkou výhodou je, že zastáva zodpovednosti a prácu fulltime asistenta, ale iba vtedy, keď to vy potrebujete.
Odporúčame si predtým rezervovať zdarma konzultáciu, aby ste už počas výkonu práce asistenta nemuseli riešiť žiadne vysvetľovanie a tým nestrácali svoj čas a peniaze.

Túto službu si najčastejšie objednávajú malí podnikatelia, keď potrebujú dať do poriadku papiere alebo pomoc na stretnutí, a potom strední a väčší podnikatelia, keď potrebujú rýchlo vyriešiť krízovú situáciu, ako je náhly a nečakaný nedostatok personálu.

Výhody: Rýchla, efektívna a účinná pomoc

Nevýhody: Minimálny počet hodín 7

Občas sa stane, že Núdzový asistent musí s Vami cestovať a vzhľadom na stúpajúci trend stretnutí mimo pracovísk a sídel firiem, je na trhu aj Cestujúci asistent

Je to výborný spôsob pre podnikateľov, ktorí cestujú za partnermi, klientmi resp. potencionálnymi klientmi a potrebujú služby asistentky, no z akéhokoľvek dôvodu nemôžu mať zamestnanca iba kvôli obchodným stretnutiam. Hoci je Cestujúci asistent zo všetkých najdrahší (v závislosti od miesta stretnutia) pripomíname, že vykonáva práce podľa zadania a aj v Anglickom jazyku pre prípad, že cestujete do zahraničia.

Škála jeho zodpovedností je plne prispôsobená vašim požiadavkám. Cestujúci asistent môže pripraviť celú cestu alebo vám iba robiť poznámky kdekoľvek vo svete. Čo je zaujímavé pri Cestujúcom asistentovi je fakt, že ho môžete najať pre vašich partnerov, klientov, atď., ktorí cestujú zo zahraničia za vami. Ušetrí im to nemalé finančné náklady a vy si určite touto ponukou u nich šplhnete.

Výhody: Skutočná pomoc pri obchodných cestách kdekoľvek na svete aj jednorazovo.

Nevýhody: Nevyhnutné objednanie min. 10 pracovných dní pred odchodom/odletom pri zahraničných cestách.

Autor: Martina Ostradecký


O autorovi:

Martina Ostradecký – po ukončení štúdia Business Management v Škótsku pracovala 8 rokov ako Quality specialist vo fotografickej firme. Oddelenie, ktorého bola súčasťou, získalo nejedno prestížne ocenenie. Po návrate na Slovensko svoje manažérske zručnosti a zmysel pre detail začala sústrediť pre prácu vo vlastnej spoločnosti, ktorú spolu s manželom založili.

Martina je odborníčkou v strategickom poradenstve a jej spoločnosť ponúka moderné riešenia pre oblasť office manažmentu a strategické poradenstvo v oblasti e-commerce.

Kontakt: www.mossa.sk