E-shopyPodnikaniePodujatiaZaujímavosti xa Publikované 21. apríla 2021 zobraziť celý profil

Celkovým víťazom ocenení Obchodník roka 2020 sa stal predajca hračiek Dráčik. Spoločnosť Martinus, ktorá vyhrala predchádzajúcich sedem ročníkov, sa tento rok umiestnila v celkovom hodnotení na druhom mieste. Na treťom mieste skončila spoločnosť dm drogerie markt.

Ocenenia udeľoval generálny riaditeľ Mastercard pre Českú republiku a Slovensko Michal Čarný.

Víťazmi jednotlivých sortimentných kategórií sú Lidl, ktorý získal aj Cenu verejnosti, dm drogerie markt, H&M, Deichmann, Sportisimo, NAY, Martinus, Zoohit.sk, IKEA, Shell, Dr. Max a Alza.sk. Skokanom roka sa stal predajca odevov Lindex.

Počas tohto ročníka boli do ocenenia zaradené tri nové kategórie: e-shopy, lekárne a hračky

Zaradenie týchto kategórií malo vplyv aj na celkové poradie obchodníkov z minulých rokov. Nové kategórie sú silné a ich najvýraznejší obchodníci sa zaraďujú na popredné priečky všetkých parametrov aj celkového skóre,“ povedal Čarný.

Nákupné dáta spoločnosti potvrdzujú, že najvýraznejším trendom na retailovom trhu je tento rok nárast e-commerce. Obrat slovenských on-line obchodov vzrástol počas minulého roka o 47 %, obchodom s potravinami či športovými potrebami stúpli tržby na viac ako dvojnásobok. Počas minulého roka taktiež začalo 46 % Slovákov platiť bezhotovostne.

Víťazi sortimentných kategórií a absolútny víťaz ocenenia Obchodník roka boli určení na základe výsledkov reprezentatívneho prieskumu. Pri vyhodnotení výsledkov boli zohľadnené dve skupiny faktorov: pozície na trhu a dôvery zákazníkov.

zdroj: TASR / úprava: redakcia