Zaujímavosti xa Publikované 19. októbra 2023 zobraziť celý profil

Netflix vyvstáva ako fénix z popola

Spoločnosť Netflix, známa svojím širokým výberom streamovaného obsahu, sa po dlhej dobe neuspokojivých výsledkov začína opäť dvíhať. Svoj vrchol dosiahli akcie tejto firmy v novembri 2021, avšak následne sa prepadli o viac ako 75 %. Tento drastický pokles vyvolal obavy u investorov, ktorí po zverejnení výsledkov za štvrtý kvartál 2021 začali pochybovať o raste počtu nových používateľov. Navyše sa na obzore objavovali stále noví konkurenti ako bol Disney, HBO alebo spoločnosť Paramount so svojimi streamingovými platformami, čo vyvolávalo neistoty ohľadom budúcnosti Netflixu a jeho postavenia na trhu. Investori, v súlade so svojimi zvykmi, predpovedali správne možné problémy, keďže výsledky Netflixu za nadchádzajúce dva kvartály boli menej než uspokojivé. Spoločnosť zaznamenala medziročný pokles ziskov a počet jej predplatiteľov sa zmenšil. Do ceny akcie však boli taktiež pripísané príliš pesimistické vyhliadky, keďže po 2 neuspokojivých kvartáloch už investorom došla trpezlivosť a očakávali len to najhoršie. To najhoršie však neprišlo a Netflix vyvstáva ako fénix z popola.

Picuture: pexels.com

Ohlásenie výsledkov, prekvapilo aj investorov

Spoločnosť včera ohlásila výsledky za 3. kvartál 2023, ktoré natoľko prekvapili investorov, že cena akcie po vyhlásení vzrástla o vyše 12% po uzatvorení trhu. Kľúčovým číslom v prípade týchto výsledkov bolo číslo  8,76 miliónov, čo je počet nových predplatiteľov za minulý kvartál. Takýto masívny nárast je spôsobený hlavne ich úspešnou stratégiou o zamedzení zdieľaných hesiel a prekonal očakávania trhu až o 41 %. Navyše najviac nových predplatiteľov prichádza z Európy a Severnej Ameriky, od ktorých pochádzajú vyššie priemerné mesačné tržby na používateľa vo výške približne 11 a 16 dolárov v tomto poradí.

Finančné ukazovatele spoločnosti

Tržby

8,54 mld. dolárov, oproti očakávaným 8,53 mld. dolárov (prekonanie o 0,09 % a medziročný nárast o 7,79 %)

Zisk na akciu

3,73 dolárov, oproti očakávaným 3,49 dolárov (prekonanie o 6,96 % a medziročný nárast o 20,32 %)

Voľný peňažný tok

1,88 mld. dolárov, oproti očakávaným 1,27 mld. dolárov (prekonanie o 48,14 % a medziročný rast o 300,21 %)

Výhľady spoločnosti na nadchádzajúci kvartál boli taktiež pozitívne, pričom očakávajú tržby vo výške 8,69 mld. dolárov a zisk na akciu vo výške 2,15 dolárov. Nižšia ziskovosť na akciu je spôsobená vyššími výdavkami na filmový obsah, keďže v súčasnej situácii štrajkov Hollywoodskych hercov boli náklady na nový obsah obmedzené. Celkovo sa tak dajú zhodnotiť súčasné výsledky ako veľmi pozitívne, a Netflix aj napriek narastajúcej konkurencii nestráca výrazne svoje postavenie na trhu. Navyše, ide o jednu z mála spoločností, ktoré dokážu zarábať v streamingovom biznise.

STRATÉGIA je kľúčom k úspechu

Kľúčom k úspechu za tento kvartál stojí hlavne stratégia na potlačenie zdieľania hesiel medzi používateľmi, ale taktiež nesmieme zabudnúť na ich silnú knižnicu filmov a seriálov ako sú napr: „Zaklínač”, „Stranger Things” alebo „The Crown”, ktoré taktiež stoja za úspechom tejto spoločnosti.

Páči sa Vám článok? Kontaktujete nás! Môžete písať články, môžete propagovať svoje služby! Sme v tom s Vami!