EkonomikaFinancieKoronavírus COVID-19 xa Publikované 31. marca 2021 zobraziť celý profil

Národná banka Slovenska (NBS) očakáva, že ekonomika Slovenska tento rok porastie rýchlosťou 5 %. Uviedol to guvernér NBS Peter Kažimír v stredu počas tlačovej konferencie o jarnej edícii ekonomického a menového vývoja Slovenska.

Centrálna banka takisto očakáva, že predkrízovú úroveň ekonomiky by Slovensko mohlo dosiahnuť ešte koncom tohto roka.

Kažimír podotkol, že neistota je v súčasnosti menšia ako pred rokom a každý ďalší lockdown znamená menšie negatívne dosahy na ekonomiky krajín. „My v NBS vidíme napriek komplikovanému 1. štvrťroku vývoj našej slovenskej ekonomiky celkom pozitívne a veľmi optimisticky,“ podotkol guvernér. Prognóza predpokladá ešte rýchlejší rast v budúcom roku, tempo by mohlo byť na úrovni 5,6 %. 

Optimizmus NBS pramení podľa Kažimíra zo zahraničného dopytu, naopak s domácou spotrebou sú problémy. „Ale aj tu si myslíme, že ľudia budú ochotní míňať viac po tom, čo sa uvoľnia opatrenia,“ podotkol guvernér.

Na margo trhu práce Kažimír povedal, že ostáva v solídnom stave

Trh práce je naďalej celkom odolný,“ podotkol s tým, že mu pomohli podporné opatrenia zo strany štátu. Neočakáva však zásadné oživenie už v tomto roku. NBS dokonca predpokladá ďalší pokles zamestnanosti. K opätovnému nárastu zamestnanosti dôjde pravdepodobne začiatkom budúceho roka.

Článok pokračuje pod reklamou

Treba dodať, že zvyšujúca sa produktivita práce vytvorí priestor na celkom slušný rast miezd, odhadujeme na úrovni 5 % ešte v tomto roku, ale to číslo bude veľmi podobné aj v ďalších rokoch,“ vyčíslil Kažimír s tým, že na to vplýva aj bázický efekt, teda to, že ľudia budú pracovať viac ako v minulých rokoch.

Viceguvernér Ľudovít Ódor podotkol, že prognóza NBS vychádza z predpokladu „3V“. Slovensko podľa neho v prvom rade musí zvládnuť Veľkú noc, druhým predpokladom je vakcinácia a tretie V predstavuje vyvarovanie sa prílišnému optimizmu z klesajúcich čísel pozitivity na ochorenie COVID-19.

Čo sa týka spotreby, podľa Ódora ju ovplyvní to, či budú mať domácnosti dostatočné príjmy

Ak sú príjmy dostatočné, otázkou je podľa neho, prečo ľudia namiesto míňania tieto peniaze usporia. NBS zistila, že tzv. odložené úspory prevládajú nad úsporami z dôvodu obáv z príchodu horších čias. Keďže odložené úspory vznikajú pre zatvorené obchody, NBS očakáva, že po uvoľnení opatrení sa časť týchto peňazí vráti do ekonomiky.

Národnej banke Slovenska vlani poklesol zisk o 87 % na 26 miliónov eur

Národná banka Slovenska (NBS) vlani dosiahla zisk 26 miliónov eur, čo je medziročný pokles o 87 %. Hospodársky výsledok NBS znížili podporné protipandemické opatrenia.

Uplynulý rok bol o ochrane ľudských životov a podpore ekonomiky. V snahe odvrátiť katastrofálne škody sme prijali sériu opatrení, vďaka ktorým sa to aj podarilo. Sú s tým spojené nemalé náklady, čo je vidno aj na výsledku hospodárenia, no výška zisku ide tu a teraz bokom,“ povedal guvernér NBS Peter Kažimír. 

Hospodársky výsledok v porovnaní s rokom 2019 klesol podľa NBS najmä pre nižší výnos z prerozdelenia menového príjmu Eurosystému a navýšenie všeobecnej rezervy na finančné riziká. „V oboch prípadoch ide o dôsledok nárastu menovopolitických operácií, čo bola reakcia na nestabilitu trhov, ktorú spôsobilo rozšírenie pandémie COVID-19,“ uviedol hovorca NBS Peter Majer. 

Zisk NBS vo výške 26 miliónov eur je tvorený najmä z výsledku finančných činností. V roku 2019 dosiahla NBS zisk 212,1 milióna eur. Pre pandémiu zvýšila NBS všeobecné rezervy na finančné riziká o 140 miliónov eur a pandémia stála Národnú banku Slovenska podľa Majera celkovo 236 miliónov eur. 

zdroj: TASR / úprava: redakcia