EkonomikaPodnikaniePrieskumy a analýzySlovensko xa Publikované 25. júla 2018 zobraziť celý profil

S vysokými dlhmi nebojujú iba ľudia v produktívnom veku, ale aj mladí ľudia okolo dvadsiatky. Často neodhadnú svoje možnosti a zadlžia sa vo viacerých inštitúciách, rekordéri napríklad aj v desiatich. Viac mladých dlžníkov je pritom na východe Slovenska. Vyplýva to z evidencie spoločnosti EOS KSI Slovensko, ktorá sa venuje manažmentu pohľadávok.

Mladí ľudia do 28 rokov majú medzi dlžníkmi početné zastúpenie

Iba v evidencii spoločnosti EOS KSI je ich takmer 22-tisíc. Ich celkový dlh sa šplhá k sume 27 miliónov eur, čo je v priemere 1223 eur na jedného.
Najviac mladých dlžníkov je v Košickom a Prešovskom kraji, spolu vyše 8-tisíc. Najmenej v Trenčianskom a Žilinskom kraji.

„Rozdiely medzi jednotlivými krajmi sú prirodzené a odrážajú situáciu na Slovensku. Hoci máme historicky najnižšiu nezamestnanosť a ekonomike sa darí, na východe sú stále nižšie mzdy a ľudia sa svoje výdavky snažia pokryť aj pôžičkami. Obzvlášť, ak ide o mladých, ktorí nastupujú do prvého zamestnania alebo si zakladajú rodinu,“ vysvetľuje Peter Hetteš, obchodný riaditeľ spoločnosti EOS KSI Slovensko.

Medzi mladými dlžníkmi sa nájdu aj rekordéri – jeden Prešovčan si nazbieral až 12 rôznych záväzkov, jeden Bratislavčan až 10. Najvyšší dlh na jedného človeka dosiahol až 175-tisíc eur, evidovaný je v Žilinskom kraji.
„Nech už si mladí ľudia vytvorili dlhy z akýchkoľvek dôvodov, je dôležité, aby k nim pristupovali zodpovedne. V opačnom prípade, ak ich nedokážu splácať, by sa vždy mali ozvať veriteľovi a dohodnúť si s ním riešenie, napríklad splátkový kalendár,“ dodáva Hetteš.

 Koľko peňazí dlhujú mladí ľudia do 28 rokov (v eurách)

 Kraj  Celková výška dlhu v €
Banskobystrický 3 385 184
Bratislavský 2 825 718
Košický 4 220 236
Nitriansky 3 665 839
Prešovský 3 861 393
Trnavský 3 066 379
Trenčiansky 2 909 281
Žilinský 2 459 224
– neznámy – 265 800

Zdroj: EOS KSI Slovensko

 


 O spoločnosti EOS Group:

Spoločnosť EOS Group je jedným z popredných medzinárodných poskytovateľov finančných služieb na mieru. Jej hlavnou činnosťou je správa a manažment pohľadávok. S počtom zamestnancov viac ako 8 000 zaisťuje finančnú bezpečnosť pre svojich približne 20 000 zákazníkov v 28 krajinách po celom svete, a to prostredníctvom viac ako 60 dcérskych spoločností vrátane Slovenska.

V rámci medzinárodnej siete partnerských spoločností EOS Group ponúka svojim zákazníkom služby vo viac než 180 krajinách na všetkých kontinentoch. Jej kľúčovými sektormi sú bankovníctvo, poisťovníctvo, sieťové odvetvia, telekomunikácie, zásielkový predaj a e-commerce.

Viac informácií nájdete na: www.eos-solutions.com.