PodnikaniePodpora startupovPodujatia xa Publikované 22. mája 2019 zobraziť celý profil

Titul Najlepšia JA Firma roka 2019 získal študentský tím z Gymnázia, Školská 2 v Dubnici nad Váhom. Budúci podnikatelia vymysleli lyžiarsky doplnok, ktorý spája to najlepšie z funkčnosti pásky a vaku na lyže. Udržiava tak lyže spojené a umožňuje ich niesť prevesené cez plece.  Po úspechu na Slovensku nás bude víťaz reprezentovať na medzinárodnej súťaži Company of the Year Competiton 2019 vo francúzskom Lille. TOP Finále sa zúčastnilo tento rok spolu sedem najlepších JA Firiem z celého Slovenska.

Budúce hviezdy slovenského biznisu už vo svojich 17 rokoch vyrábajú inovatívne, netradičné a ešte trhom neobjavené výrobky

O titul absolútneho víťaza TOP Finále 2019 zabojovali študenti z SPŠE Hálova v Bratislave, ktorí vymysleli ergonomickú bezdrôtovú myš so solárnym pohonom, mladí podnikatelia  z Gymnázia, Trebišovská v Košiciach, ktorí vymysleli logopedickú pomôcku LogoR, ktorá ľudí naučí správnu výslovnosť písmena R, ale aj študentský tím z Gymnázia, Poštová v Košiciach s ekologickými obalmi na zošity, učebnice a knihy. Obaly sú zo 100% ľanu a nezaťažujú planétu, pretože sú ekologické a k tomu ešte aj štýlové.

Titul najlepšia JA Firma roka 2019 získali mladí podnikatelia s originálnym produktom, ktorý poteší nejedného lyžiara. Študenti z Gymnázia, Školská 2 v Dubnici nad Váhom totiž vymysleli pomôcku, ktorá má funkčnosť pásky, čím spája lyže dokopy a vaku na lyže. Týmito funkciami umožní lyžiarovi niesť lyže na pleci.

„Medzinárodné finále je v lete a čaká nás ešte veľa práce Jednoznačne musíme zlepšiť materiály, ktoré sme použili pri výrobe produktu, marketing a finančné plánovanie na dlhodobé obdobie. Keďže vyrábame produkt pre zimný šport, ešte máme čas na menšie úpravy a pripraviť produkt, ale aj tím pre reálny trh. Náš produkt je jedinečný, rieši problém lyžiarov, ktorí neustále musia niesť lyže v rukách a je dostupný pre každého.“, uviedol Samuel Šlosár z Gymnázia, Školská 2 v Dubnici nad Váhom.

Odborná porota hodnotila najlepších sedem JA Firiem z celého Slovenska a počas celého dňa prostredníctvom individuálnych rozhovorov v angličtine zisťovala podrobnosti o ich fungovaní, rozpočte a postavení produktov na reálnom trhu.

Druhé miesto obsadila JA Firma z Gymnázia, Poštová v Košiciach, ktorá vyvinula ekologické obaly na zošity a knihy zo 100% ľanu. A tretie miesto získali chalani zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej, Hálova 16 v Bratislave, ktorí vymysleli ergonomickú bezdrôtovú myš so solárnym pohonom.

Dôkazom, že podnikateľská kariéra môže začať už na strednej škole, sú úspešní absolventi programu JA Firma. Medzi nich patrí aj Ľubica Grajcárová, majiteľka a zakladateľka LEGOrent, či mladý a úspešný zakladateľ Poetry Coffee a spolumajiteľ kaviarne Black, Jakub Ševčík.

Víťazný tím – Gymnázium, Školská 2, Dubnica nad Váhom

TOP Finále a JA Firma

TOP Finále 2019sa zúčastnilo spolu sedem najlepších JA Firiem od Košíc až po Bratislavu, ktoré vzišli z JA Veľtrhu podnikateľských talentov. Ten sa konal 9. apríla 2019 v Bratislave za účasti takmer 80 tímov z celého Slovenska. Finále je vyvrcholením veľtrhu a študenti okrem prezentácie svojich firiem a nápadov prešli mentorovacou fázou, ktorá bola zameraná na rozvíjanie manažérskych, prezentačných a digitálnych zručností.

Vzdelávací program JA Firma savyučuje ako súčasť programov JA Aplikovaná ekonómia JA Podnikanie v cestovnom ruchu II. Študenti si zakladajú skutočnú firmu, simulujúcu akciovú spoločnosť a musia prejsť všetkými krokmi podnikania od založenia, plánovania činnosti, cez marketingový prieskum trhu, vlastnú činnosť až po likvidáciu firmy a rozdelenie zisku ku koncu školského roka. Vďaka tejto praktickej skúsenosti, ktorá je medzi študentmi veľmi obľúbená, získavajú študenti možnosť aplikovať teoreticky nadobudnuté skúsenosti o fungovaní podnikateľského subjektu okamžite v praxi. Učia sa tak nielen ekonómiu, ale aj byť zodpovednými, vedieť sa rozhodovať viesť firmu.