EkonomikaKoronavírus COVID-19Slovensko xa Publikované 25. marca 2020 zobraziť celý profil

Koronavírus zasiahol slovenskú ekonomiku vo všetkých oblastiach. Na zmenenú situáciu reagujú obchodné reťazce aj potravinársky priemysel. 

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Potravinárska komora Slovenska, Slovenská aliancia moderného obchodu a Zväz obchodu požiadali v piatok 20. marca 2020 o zatvorenie obchodov s potravinami a drogériou aspoň na jeden deň v týždni. Toto nariadenie by malo trvať počas mimoriadneho stavu na našom území.

Obchody v súčasnosti pociťujú nedostatok pracovníkov v prevádzkach. Tí, ktorí v tomto odvetví v súčasnosti pracujú, sú pod veľkým tlakom – práce je veľa a ľudí málo. Časť zamestnancov zostala doma s deťmi kvôli zatvoreniu školských a predškolských zariadení, niektorí sú chorí či v karanténe. Manažment zároveň musí zvládať náročnú logistiku, ktorá vznikla kvôli obmedzeniam na hraničných priechodoch.

Obchodné reťazce vyhradili časy pre seniorov

Na vzniknutú situáciu zareagovali aj niektoré obchodné reťazce. Kým sieť BILLA po konzultácii nákupných časov s Jednotou dôchodcov na Slovensku vyhradila starším obyvateľom Slovenska na nakupovanie dobu 8:00 – 9:00 hod., iné reťazce vyzývajú seniorov prísť v čase 13:00 – 14:30 hod.

Práve seniori sú najrizikovejšou skupinou, ktorá na koronavírus môže doplatiť svojím životom. Avšak reťazce nemajú prostriedky na zabezpečenie dodržiavania tohto nariadenia. Preto apelujú na mladších zákazníkov, aby v daný čas do obchodov nechodili a umožnili starším ľuďom nakúpiť si bez zvýšeného rizika nákazy.

V obchodoch sa neodporúča zdržiavať dlhý čas a preto je dobré si vopred premyslieť, čo potrebujete. Toto sa netýka len starších ľudí, ale aj mladších generácií. Dobrým krokom je pripraviť si nákupný zoznam ešte doma a v obchode mať teda jasnú predstavu, čo chcete kúpiť.

Praktickým pomocníkom v príprave nákupného zoznamu je napríklad web Kimbino.sk, kde nájdete letáky a katalógy zo všetkých obľúbených obchodov na jednom mieste. Pri vytváraní zoznamu s pomocou letákov si môžete pozrieť aj aktuálne akcie a pri najbližšom nákupe tak aj ušetriť.

Koronavírus sa šíri vzduchom a nakazený často počas prvých 1-2 týždňov nevie, že je chorý. Nemá príznaky, ale je už prenášačom. Seniorov preto najlepšie ochránime tak, že s nimi momentálne obmedzíme kontakt na minimum. A to ako v obchode, tak aj v bežnom živote.

V nedeľu budú na základe nariadenia zatvorené predajne potravín, mäsa, chleba a pečiva, ovocia a zeleniny, potravín pre dojčatá a malé deti, potravín na osobitné lekárske účely, lekárne, predajne a výdajne zdravotníckych pomôcok, drogérie, predajne novín a tlačovín a predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárnych ambulancií. Deň je vyhradený na povinnú dezinfekciu priestorov. Pokuta za nedodržanie nariadenia je 20.000 eur.