EkonomikaFinančná správaSlovenskoTrendy a inovácieZaujímavosti xa Publikované 5. septembra 2019 zobraziť celý profil

Finančná gramotnosť Slovákov je podľa prieskumov nízka. V roku 2015 to bolo iba 48%, čím sa Slovensko zaradilo na 16. priečku v rámci EÚ. Prvé miesto patrí Dánsku so 71%, naopak na chvoste sú Rumuni (22%). Ministerstvo financií SR sa preto venuje finančnému vzdelávaniu pedagógov, a v budúcnosti plánuje aj prednášky a semináre pre samotných žiakov základných škôl. Pilotným projektom je Deň pre školy, ktorý sa bude konať 20.septembra na pôde ministerstva financií.

Slováci majú problém orientovať sa v oblasti financií

V rámci krajín V4 nám vo finančnej gramotnosti patrí až tretie miesto. Vybrať si správne v ponuke bánk a ich produktov je často nad sily bežného človeka. Následne potom dochádza k existenčným problémom, zadlžovaniu domácností a ľudia nevedia splácať svoje úvery.

Keď sa pozrieme na čísla, sú alarmujúce

Celkový objem úverov vzrástol za ostatných takmer 10 rokov o viac ako 115%, z takmer 14,5 mld. eur v roku 2010 na viac ako 31 mld. eur v minulom roku. Ľudia si často berú pôžičky za nevýhodných podmienok, a následne sa stáva, že nie sú schopní svoje dlhy splácať. Okrem toho na nich číhajú aj rôzni finanční podvodníci.

„Sme preto presvedčení že s finančným vzdelávaním treba začať už pri našich deťoch, aby poznali hodnotu peňazí a vedeli čo si za ne môžu kúpiť. Som rád, že na naše pozvanie prijali všetky oslovené základné školy a žiaci piateho ročníka, ktorí k nám na MF prídu absolvujú prednášku na tému „Čo znamenajú peniaze a ako s nimi narábať“, uviedol minister financií Ladislav Kamenický.

Ministerstvo financií sa finančnému vzdelávaniu pedagógov venuje viac ako rok a každý mesiac školia učiteľov vybraných základných a stredných škôl na Slovensku. „Na naše prednášky máme pozitívne ohlasy, sme radi, že môžeme učiteľom poskytnúť informácie o právach spotrebiteľov na finančnom trhu, o platobných službách a úveroch, ale aj ďalších témach“, uviedol riaditeľ odboru ochrany finančných spotrebiteľov na MF SR Peter Mikloš.

Finančné vzdelávanie je témou aj pre finančnú správu, ktorá v tejto oblasti vyvíja viaceré aktivity

„Našou úlohou je efektívny výber daní a cla a napĺňanie príjmov štátneho rozpočtu. Je preto nesmierne dôležité, aby verejnosť a teda všetky daňové subjekty vedeli, prečo sú dane dôležité a aké služby vďaka nim dostávajú. Za ostatné dva roky sme sa zúčastnili na 250 vzdelávacích aktivitách pre žiakov materských, základných, stredných, vysokých škôl, detských domovov a verejných podujatiach po celom Slovensku“ uviedla prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová.

V spolupráci s 24 expertmi zo 16 krajín sa finančná správa podieľala na príprave unikátneho webového portálu o daniach s názvom TAXEDU pre užívateľov od 9 do 25 rokov, ktorého obsah je k dispozícii v 22 jazykoch EÚ vrátane slovenčiny. Súčasťou portálu je aj priečinok pre učiteľov, v ktorom nájdu materiály, ktoré môžu využiť pri výučbe finančnej gramotnosti. Finančná správa tiež pre aktuálny školský rok spúšťa novinku – online daňovú edukačnú hru s názvom Majland.

zdroj: MF SR