EkonomikaKoronavírus COVID-19Priemysel xa Publikované 19. marca 2021 zobraziť celý profil

Výrobca komponentov pre automobilový priemysel spoločnosť Yazaki pôsobiaca v meste Michalovce začala so znižovaním počtu svojich zamestnancov.

Dôvodom je výrazný pokles objednávok, ktorý pre pandémiu nového koronavírusu zasiahol globálny automobilový priemysel. Pre TASR to potvrdil hovorca spoločnosti Juraj Caránek.

Zníženie dopytu

Toto rozhodnutie nebolo jednoduché. Naše tímy skúmali a vyhodnocovali všetky dostupné možnosti,“ uviedol Caránek. Dôvody svojho piatkového rozhodnutia opiera spoločnosť Yazaki Europe najmä o zníženie sériovej výroby produktov pre Mercedes Benz, ktorá sa realizuje práve v Michalovciach. Spoločnosti tiež v roku 2020 skončila zmluva o dodávkach pre BMW, ktorú nemecká automobilka nepredĺžila.

Článok pokračuje pod reklamou

Ako TASR potvrdil predseda podnikového odborového zväzu Ľuboslav Kračanský, rozviazanie pracovného pomeru sa má týkať 360 spomedzi 880 zamestnancov michalovského podniku. „Spoločnosť Yazaki ďakuje všetkým svojim zamestnancom a zainteresovaným stranám za podporu a spoluprácu,“ doplnil v tejto súvislosti Caránek s tým, že spoločnosť je pripravená spolupracovať so všetkými relevantnými zainteresovanými partnermi na podpore dotknutých zamestnancov. Podľa Kračanského slov sa odborárom podarilo vyjednať odstupné nad rámec Zákonníka práce.

Bohužiaľ, je to veľmi smutná správa pre taký región, akými sú Michalovce a okolie, keďže je tam vyššia miera nezamestnanosti,“ zhodnotil pre TASR situáciu člen predstavenstva OZ KOVO Jozef Balica s tým, že byť nápomocné sú zamestnancom pripravené i odbory

zdroj: TASR / úprava: redakcia