EkonomikaPriemysel xa Publikované 4. januára 2021 zobraziť celý profil

Rezort hospodárstva pripravuje plán, ktorý povedie k plošnému zníženiu cien elektriny pre podnikateľov v nasledujúcich troch rokoch. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva hospodárstva (MH) SR.

Podľa najnovšieho plánu by tak mala elektrina zlacnieť nielen tento rok, ale následne aj v rokoch 2022 a 2023.

Vypočuli sme dlhoročné výzvy našich podnikateľov a chystáme reformu cien elektriny. V rámci regiónu V4 museli za elektrinu platiť najviac, čo do značnej miery brzdilo ich konkurencieschopnosť v porovnaní s podnikateľmi zo susedných štátov,“ vysvetlil minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS).

Prvým krokom k zastabilizovaniu cien bolo nedávne vyrovnanie historického dlhu za rok 2018

Druhým krokom bude zreformovanie časti ceny elektriny pozostávajúcej z podpory obnoviteľných zdrojov energie (OZE). V roku 2023 sa zároveň skončí dotovanie výroby energie z hnedého uhlia, čo bude mať priamy vplyv na zníženie tarify za prevádzkovanie systému (TPS), a teda aj cien elektriny.

Článok pokračuje pod reklamou

Pripravovaná cenová reforma z dielne ministerstva hospodárstva bude spočívať v znížení finančného tlaku na TPS. Keďže OZE majú zákonom garantované vyplácanie podpory na 15 rokov, bude predložený návrh na ich dodatočné predĺženie, a to tak, aby sa finančná záťaž vo výške 3,3 miliardy eur rozložila v čase a vytvorili sa podmienky na férovejšie a nižšie ceny elektriny.

Práve pretrvávajúce enormné finančné dotácie pre OZE, ktoré boli prijaté predchádzajúcimi vládami, sú podľa ministra hospodárstva jedným z hlavných dôvodov doterajších vysokých cien za elektrinu. „Tieto dotácie sa v konečnom dôsledku preniesli na plecia všetkých odberateľov elektriny, respektíve do ich účtov,“ pripomenul Sulík.

Takto vyplatené dotácie boli podľa neho následne umelo a neprofesionálne riadené zo strany bývalého vedenia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). „Výsledkom je finančne neudržateľný systém, ktorý generuje stále nové a nové dlhy a neúmerne finančne zaťažuje odberateľov elektriny,“ uzavrel šéf rezortu hospodárstva.

zdroj: TASR / úprava: redakcia