PodnikanieZaujímavosti xa Publikované 22. septembra 2021 zobraziť celý profil

Zamestnanie, kde celý deň sedíte nie je dobré pre naše zdravie. A už vôbec nie pre chrbát. Aby ste sa vyhli boľavému chrbtu, potrebujete správnu kancelársku stoličku s ergonomicky tvarovaným operadlom. Ako takú stoličku vybrať?

Základné kritériá pre výber správnej stoličky

Ešte pred tým, než sa pustíte do výberu a nákupu stoličky k počítaču, mali by ste zamyslieť nad niekoľkými otázkami a nevyberať len podľa ceny alebo vzhľadu. Dôležité je aj to, kam stoličku kupujete a ako často na nej budete sedieť. Ak kupujete stoličku do domácej kancelárie alebo pracovného kúta, na ktorej budete sedieť len pár hodín do týždňa, nemusí mať také vymoženosti ako tá, na ktorej budete sedieť celý deň.

Akú stoličku chcete?

Komfortné sedenie vám zaistí ergonomická stolička, pri ktorej je možné nastaviť napríklad výšku sedadla, uhol medzi sedadlom a operadlom, bedrovú opierku aj napríklad hĺbku sedenia alebo opierku hlavy. Kancelárske kreslo je potom skôr dizajnový kúsok a také možnosti ako ergonomická stolička neponúka. Je preto vhodnejšie na príležitostné sedenie za počítačom než na celodennú prácu.

Stoličku si vždy vyskúšajte, než ju kúpite

Snažte sa vyhnúť kúpe stoličky cez internet bez toho, aby ste si ju najprv vyskúšali. Vždy si dajte s výberom načas a zájdite si stoličku vyskúšať priamo do obchodu alebo showroomu. Len tak zistíte, či je vám naozaj pohodlná, či niekde netlačí a či spĺňa všetky vaše požiadavky.

Nenechajte sa zlákať nízkou cenou

Vzhľadom k tomu, ako dlho budete na stoličke sedieť, nevyberajte stoličky podľa ceny. Pre občasné použitie môžete zabrusliť aj do nižších cenových vôd, no pri stoličkách pre 8-hodinovú pracovnú dobu sa nebojte investovať aj viac peňazí. V takom prípade by mala stolička spĺňať tieto kritériá:

  • synchrónna mechanika polohovania,
  • nastaviteľný a dobre tvarované operadlo,
  • nastaviteľná bedrová opierka,
  • nastaviteľné područky,
  • ergonomicky tvarované sedadlo,
  • nastaviteľná výška, hĺbka a sklon.