EkonomikaKoronavírus COVID-19Právo a legislatíva xa Publikované 11. novembra 2021 zobraziť celý profil

Novoprijaté opatrenia opäť len prenášajú úlohy štátu na podnikateľov, ktorí toho majú od prvej vlny na svojich pleciach viac ako dosť. Po novom by zamestnancov mali testovať priamo zamestnávatelia a tieto testy im od decembra aj preplácať. A to bez akejkoľvek finančnej kompenzácie zo strany štátu.

Napriek tomu, že ešte nie sú úplne jasné podrobnosti, vláda prichádza z veľkým rozsahom nových povinností, na ktoré sa zamestnávatelia nebudú mať priestor pripraviť. Ak príde k zavedeniu povinnosti OTP na pracoviskách, vpredvianočnom čase nemusia maloobchodníci stihnúť nahradiť výpadok zamestnancov, ktorí do dnešného dňa nie sú zaočkovaní a ich pravidelné testovanie bude ďalším nepreplateným nákladom. Nehovoriac o možných vyhrotených situáciách na pracoviskách.


„Štát sľuboval kompenzácie na hygienické opatrenia, odškodnenie maloobchodníkov počas zatvorenia, slobodu pre očkovaných. Ukazuje sa, že aj existujúca a slabá podpora je postupne rušená, no povinnosti pribúdajú a situácia sa nezlepšuje,“ poukazuje Daniel Krakovský, predseda ISKM na aktuálnu situáciu. „Vláda žiada podnikateľov, aby prakticky suplovali jej úlohy, s čím nemôžeme súhlasiť.“

Článok pokračuje pod reklamou


Maloobchodníkov trápi to, že štát sa nesnaží presvedčiť rizikové skupiny obyvateľstva, aby sa dali očkovať, a to napríklad aj priamou finančnou motiváciou, ktorá bude v konečnom dôsledku lacnejšia ako uzavretie ekonomiky. Je mnoho možností, ktoré ešte nevyužil a stačilo sa inšpirovať v zahraničí. V súčasnej situácii hrozí, že kvôli slabej očkovacej kampani budú preplnené nemocnice a nakoniec príde k lockdownu, k akému sme pristúpili koncom roka 2020.


Maloobchodníci nemajú šancu prežiť ďalší prípadný lockdown, keďže ich štát hodil cez palubu a odmietol im preplatiť náklady súvisiace s pandémiou a núteným zatvorením prevádzok. Aj napriek sľubom do dnešného dňa neprišlo k žiadnemu odškodneniu a situácia je ešte kritickejšia ako v prípade druhej vlny. Štát musí okamžite prijať také opatrenia, ktoré dokáže vymáhať svojimi zložkami a zároveň zabezpečiť normálne fungovanie spoločnosti a ekonomiky.


O ISKM
Iniciatíva slovenských maloobchodníkov združuje viac ako 100 nepotravinových maloobchodných spoločností, od najmenších prevádzok zamestnávajúcich niekoľko zamestnancov až po veľké siete s tisíckami zamestnancov. Maloobchod zamestnáva v SR približne 300.000 ľudí. Medzi členov ISKM patria firmy ako NAY, LPP Slovakia (Mohito, Reserved, Sinsay, Cropp, House), Martinus, Intersport, Albi, Bencik Culinary Group a mnohé iné s takmer 1.000 prevádzkami po celom Slovensku.

Zdroj: Tlačová správa ISKM
www.iskm.sk
Facebook – https://www.facebook.com/iniciativa.slovenskych.maloobchodnikov