EkonomikaFinancieKoronavírus COVID-19Slovensko xa Publikované 21. novembra 2021 zobraziť celý profil

Aj z víkendových politických diskusií je jasné, že sa na Slovensku vážne uvažuje o kompletnom lockdowne. Ten sme už zažili počas prvej aj druhej vlny, nikdy to však nebola otázka pár dní a podnikatelia zostali zatvorení mesiace. Ak to má však pomôcť, tak v poriadku. Zásadnou otázkou však je, kto to zaplatí?

Už v prvej vlne sa hovorilo, že podnikateľov musíme odškodniť. Ako to dopadlo? To už vieme. V druhej vlne, kedy boli podnikatelia zatvorení 4 mesiace (a mnohé služby dlhšie) sme počúvali, že teraz už vážne príde k odškodneniu. Opäť raz zostalo iba pri sľuboch.

Pomoc z nájomného smerovala do rúk prenajímateľom a prvá pomoc pre zamestnancov cez firmy iba pretiekla – inak by to museli platiť úrady práce. Podnikatelia nedostali na svoje vlastné náklady ani euro. Dnes mnohí platia odložené odvody a po novom už nabiehajú aj splátky koronaúverov, pričom opäť smerujeme k zatváraniu.

Gastro a hotely sú zatvorené už týždne, napriek tomu to nikoho z vládnych predstaviteľov nezaujíma. Neprišlo ani k zníženiu daní, podpora na nájomné dnes neexistuje, prevádzky splácajú úvery, ktoré im mali pomôcť a ich výpadok príjmu je obrovský. Ak príde k lockdownu, tento problém sa rozšíri na všetkých. 

Oprávnene sa teda pýtame, či je lockdown naozaj to, čo nám v tejto situácii pomôže. A ak áno, či je vláda pripravená schváliť obrovské kompenzačné balíky, ktoré by podnikateľom naozaj pomohli a pokryli aj ich priame straty a neboli tak len prostredníkom, ktorý uhrádza náklady iných s pomocou štátu. Pokiaľ štát nie je ochotný podnikateľom pomôcť, potom neexistuje, aby k zatváraniu ekonomiky opäť prichádzalo.

Daniel Krakovský, Iniciatíva slovenských maloobchodníkov