E-shopyEkonomikaPodnikanieZaujímavosti xa Publikované 31. októbra 2019 zobraziť celý profil

Značka bionos vznikla v roku 2011 ako nápad mladej mamičky, ktorá pre svoje detičky hľadala oblečenie a ďalšie produkty vyrobené z prírodných ekologických a recyklovateľných materiálov. Rovnako ako mnoho ďalších mamičiek si uvedomovala, že deti netreba hneď po narodení vystavovať nadmernému množstvu škodlivých chemikálií, ale treba sa pokúsiť využívať materiály a výrobky, čo najšetrnejšie k organizmu a k prírode.

V obchodoch s detským oblečením nebol veľký výber a kvalita

Keďže reťazce a vtedajšie online obchody ponúkali len „fast fashion“ oblečenie a detské produkty na jedno kopyto (ružová a modrá, však to poznáte), vznikol nápad vytvoriť online obchod s detským tovarom, ktorý by priniesol na slovenský trh udržateľné výrobky s príbehom.

Produkty eshopu sme prevažne importovali zo zahraničia, kde bol koncept udržateľnej módy a ekologických produktov už viac rozbehnutý. Medzi prvými produktmi bionosu nemohli chýbať šatky a nosiče, ale aj veľmi obľúbené a populárne látkové plienky. Toto obdobie značky bionos my familiárne nazývame bionos v plienkach. Bol to náš zrod a postupný vývoj.

Zákazníci nás usmernili kadiaľ sa uberať 

Nové podnety od zákazníkov a potreba rozširovania sortimentu o doplnkový tovar nás priviedli k šitiu vlastných produktov pod značkou bionos. Tím bionos sa rozrástol o kamarátku krajčírku a začalo sa pomaly s vymýšľaním a navrhovaním oblečenia vhodné pre deti.

Hľadanie dodávateľov kvalitných prírodných materiálov z bambusu, biobavlny, ľanu, konope, ovčieho rúna a merino vlny bol základ pre rozrastajúcu sa krajčírsku dielničku. Od začiatku výroby sme v režime „slow fashion“ pričom sa nesznažíme vyrábať zbytočne na sklad, ale oblečenie dávame do výroby až po zadaní objednávky od zákazníkov.

Citlivo vnímame požiadavky zákazníkov

Obľúbili sme si koncept „zero waste“ a tak máme systém, kde spracúvame aj najmenší odpad, ktorý vzniká pri strihaní látok, či výrobe, a to doplnkovou výrobou detských látkových hračiek, mojkáčikov a žužlátiek. Premena online obchodu s organickým oblečením pre deti, ekologickým doplnkovým tovarom a drogériou na malú zákazkovú krajčírsku dielničku bol veľmi prirodzený.

Pri vymýšľaní, navrhovaní, šití a testovaní nových produktov tak môžeme uplatniť kreatívne myslenie a zreálniť aj tie najodvážnejšie nápady. Všetky naše výrobky šijeme iba my na Slovensku a látky pre naše výrobky dovážame len od európskych výrobcov.

Projekt bionos ako priestor pre kreativitu

Z bionosu sa stal kamarátsky projekt, pri ktorom si môžeme oddýchnuť a spolu niečo zaujímavé vytvoriť. Zameriavame sa na módne detské oblečenie, ale aj funkčné oblečenie pre dospelých z prírodným materiálov bambus, biobavlna a merino. V našich výrobkoch je veľký podiel ručnej práce, preto ich vyrábame v menších množstvách a snažíme sa dodržať, čo najvyššiu kvalitu každého kusu. Výrobkami sa radi vraciame aj k starším overeným dizajnom, ktoré sú funkčné a nenudia.

Od svojho vzniku máme v ponuke merino oblečenie, ktoré sme si oblúbili nie len na outdoorové aktivity a aktívny životný štýl, ale aj na bežné nosenie pre dospelých a bábätká.

Merino vlna má skvelé vlastnosti, z ktorých niekoľko spomenieme: jemnosť a elasticita (oblečenie z merina je vhodné pre citlivú a a atopickú pokožku), priedušnosť a schopnosť pohlcovať vlhkosť, antibakteriálnosť, samočistiaca schopnosť, po niekoľkonásobnom použití nezapácha (vhodné na cestovanie, outdoorové športy a náročnú turistiku), termoregulácia, hypoalergénnosť, odolnosť voči UV žiareniu a ohňovzdornosť. Merino je taktiež biologicky rozložiteľné a obnoviteľné. 

Starostlivosť o merino nie je zložitá

Naše merino oblečenie odporúčame prať ručne pri teplote maximálne 30 °C, takto si vlna udrží svoje kvalitné vlastnosti čo najdlhšie. Pri plákaní znižujte teplotu postupn, aby sa materiál nezrazil a nedeformoval. Merino jemne vyžmýkajte a sušte vo vodorovnej polohe, aby sa merino vlna nevyťahala. Filozofia značky bionos je smerovaná k alternatívnemu spôsobu života a obmedzovaniu neprimeranej spotreby.

Produkty ponúkané na www.bionos.sk reagujú na zvýšený rast toxických látok v spotrebiteľských produktoch. Z tohto dôvodu sa snažíme priniesť na trh produkty pre zdravie a prírodu, čo najšetrnejšie.
Zmena začína od nás …

Fotogaléria k článku: