EkonomikaFinancie na podnikanieKoronavírus COVID-19Ukončenie podnikania xa Publikované 14. decembra 2021 zobraziť celý profil

Obnovená štátna pomoc nie je skutočnou pomocou, ale podrazom voči tým, ktorí tvoria pracovné miesta, hľadajú aj počas lockdownu spôsob, ako udržať zamestnanosť a chod podniku. Tak vnímajú členovia Klubu 500 nové pravidlá, ktoré v nedeľu predstavili členovia vlády. Podľa nich budú môcť o štátny príspevok žiadať len prevádzky, ktoré boli z dôvodu sprísnenia protipandemických opatrení zatvorené, zaznamenali pokles tržieb o viac ako 40 % a zamestnávajú do 50 zamestnancov. Podľa Klubu 500 je takto nastavená schéma štátnej pomoci diskriminačná tak pre prevádzky, ktoré mali nižší pokles tržieb, a rovnako aj pre spoločnosti, ktoré zamestnávajú viac ako päť desiatok ľudí. Klub 500 vyzýva vládu, aby nerozdeľovala spoločnosť a hľadala efektívne riešenia, ako krajine a ekonomike v tejto situácii pomôcť. 

Vládou predstavené nové pravidlá štátnej pomoci firmy viac diskriminujú, než by im pomáhali. Upozorňuje na to Klub 500. Kým do leta mohli firmy bez rozdielu žiadať o štátnu pomoc už pri 20-percentnom poklese tržieb, teraz štát zavádza nedomyslené opatrenie, ktorým potrestá veľkú časť prevádzok a ich zamestnancov a v konečnom dôsledku celú krajinu: „Premiér pri predstavovaní štátnej pomoci deklarovalže štát myslí na prevádzky postihnuté lockdownom. Prečo však diskriminuje tých, ktorí majú pokles menší ako 40 %? Prečo diskriminuje podnikateľov a podniky, ktoré majú viac ako 50 zamestnancov a zaznamenali pokles tržieb? Prečo môžu pomoc čerpať len zavreté prevádzky? Je množstvo firiem, výrobcov a dodávateľov, ktorí  sú priamo zasiahnutí, aj keď zatvorení neboli. Ako prídu k pomoci?! Veď štátna pomoc je určená na udržanie pracovných miest. To štátu na tejto skupine podnikateľov a ich zamestnancov nezáleží?“ hovorí výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.  

Článok pokračuje pod reklamou

Z pohľadu Klubu 500 pomoc na udržanie pracovných miest je „investícia“ štátu na zabezpečenie svojich budúcich príjmov, z ktorých krajina funguje. Združenie najväčších slovenských zamestnávateľov preto nerozumie logike, s ktorou vláda pristupovala k stanovovaniu pravidiel, že na štátny príspevok na udržanie zamestnanosti majú nárok len  zatvorené firmy do 50 zamestnancov a pri poklese tržieb nad 40 %. „Obnovená štátna pomoc v tomto zmysle nie je skutočnou pomocou, ale podrazom voči tým, ktorí tvoria pracovné miesta, hľadajú aj počas lockdownu spôsob, ako udržať chod podniku. Ak totiž podnik udrží pracovné miesto a zamestnanca neprepustí, ten neskončí na úrade práce a nebude odkázaný na dávky od štátu. Práve naopak, pri udržaní pracovného miesta sa štátu investícia vráti v podobe zaplatených daní a odvodov a štát je tak „ziskový“. To, čo v nedeľu predstavila vláda, sa však podľa nás úplne  míňa svojmu účelu,“ upozorňuje výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. 

Podľa Klubu 500 štát opäť znevýhodní tých, ktorí sa snažia prežiť a zasadzuje úder vyčerpaným firmám, no predovšetkým ich zamestnancom. Združenie najväčších slovenských zamestnávateľov preto vyzýva vládu, aby konečne prestala rozdeľovať spoločnosť a hľadala efektívne riešenia, ako krajine a ekonomike v tejto situácii pomôcť. Zároveň žiada pomoc prehodnotiť a zahrnúť do nej aj firmy s nižším poklesom tržieb ako 40 % a zamestnávajúce aj viac ako 50 ľudí. 

Zdroj: Klub 500