EkonomikaGastronómia a hotelierstvoKoronavírus COVID-19Obchod a služby xa Publikované 2. júna 2021 zobraziť celý profil

Odškodňovanie povinne zatvorených prevádzok nebude. Takúto informáciu sa maloobchodníci dozvedeli dva dni dozadu z médií. Štát ich teda hodil cez palubu a nechal ich utopiť sa vo vlastných dlhoch, za ktoré podnikatelia nemôžu a úplne sa zbavil akejkoľvek zodpovednosti.

Sľuby sa sľubujú, . . . .

Nová vláda 7.4.2021 na tlačovej konferencii potvrdila ústami premiéra Hegera, že Ministerstvo financií SR pod vedením Igora Matoviča má pripravené veľmi kvalitné návrhy na cielené odškodnenie podnikateľov. Dnes už vieme, že to boli iba sľuby, ktoré budú opäť raz nesplnené.

Od novembra počúvame o odškodňovacom zákone, kopíme dlhy a suplujeme úrady práce. Dnes vieme, že z pomoci nič nebude a aj napriek tomu, že nás štát zatvoril na 7 mesiacov zo 14 počas oboch vĺn, nechce sa podieľať na stratách,“ tvrdí Daniel Krakovský, predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov.

Z prieskumu ISKM vyplýva, že štát poskytol iba 35 % na všetky fixné náklady, ktoré obchodníci počas zatvorenia mali a nijako sa nepodieľal na ušlých tržbách, ktoré dosahujú desiatky miliónov eur. Ani zďaleka to teda nestačí na pokrytie dlhov, ktoré prevádzky bez akéhokoľvek zavinenia vytvorili a podnikateľov to v najbližších mesiacoch dobehne. Ak štát nezasiahne, uvidíme postupnú vlnu konkurzov a nárast exekúcií, pretože podnikatelia sú vyčerpaní a nie sú schopní uhrádzať svoje záväzky, keďže nemohli generovať žiadne tržby. 

Článok pokračuje pod reklamou

Nerozumieme tomu, že štát nám na jednu stranu zakáže podnikať a na druhú stranu povie, že sa máme o seba postarať sami a podporu vlastne ani nepotrebujeme,“ hovorí Krakovský a dodáva, že práve podnikatelia sú tí, ktorí sa poskladajú na stále rastúci dlh štátneho rozpočtu. Obchodníci často nezvládali platiť energie, služby spojené s nájomným, leasingy ale tiež sezónny tovar, ktorý v niektorých prípadoch musel byť úplne zlikvidovaný, čo podnikateľov stálo ďalšie peniaze.

Naši dodávatelia a prenajímatelia začínajú požadovať úhrady, keďže obchody sú už otvorené. Zahraniční partneri nechápu, že štát nám nepomohol ani eurom a začínajú vymáhať dlžné peniaze formou exekúcií. Do toho nás poisťovne penalizujú za neskoré úhrady odvodov, pričom tieto pokuty mali byť odpustené,“ dodáva Krakovský. 

Aj táto situácia má za následok, že niektorí členovia ISKM začínajú podávať žaloby na ESĽP na odškodnenie a aktuálnym vyjadrením zo strany Ministerstva financií SR je predpoklad, že žalôb bude pribúdať a výška požadovaného odškodnenia bude dosahovať desiatky, ak nie stovky miliónov eur. Obchodníci tiež zvažujú právnu obranu v prípade, ak by štát chcel opäť pristúpiť k zatvoreniu ich prevádzok, keďže zo skúseností vedia, že si to opäť raz odnesú len v podobe ďalších dlhov.