DaneE-shopyÚčtovníctvo xa Publikované 26. augusta 2020 zobraziť celý profil

Ak slovenské eshopy predávajú tovar alebo služby konečným zákazníkom do zahraničia (EÚ), musia si dávať pozor na svoj obrat. Od budúceho roka ich čakajú významné zmeny. Ak do krajiny EÚ odošlú koncovým zákazníkom objednávky za viac ako 10 000 Eur ročne, musia sa povinne zaregistrovať na platenie DPH v štáte, kam ich tovar smeruje. 

Martin Michalides – daňový manažér LeitnerLeitner:Doterajšia prax bola taká, že ak internetový obchod predával tovar zákazníkom napr. do 10 krajín EÚ, musel sa v každej z nich zaregistrovať na platenie DPH. Stačilo, ak prekročil hranicu obratu 35 000 až 100 000 Eur ročne, v závislosti od podmienok konkrétneho štátu. EÚ však znižuje hranicu ročného obratu na 10 000 eur, ale zároveň systém zjednoduší. Od budúceho roka sa stačí zaregistrovať iba v jednom štáte Únie.

Firmy môžu v roku 2021 využiť tzv. systém jednotného kontaktného miesta (one-stop-shop). Stačí, ak za internetové objednávky pre konečných EÚ zákazníkov, podajú priznanie a zaplatia DPH iba v jednom štáte. Slovenskí obchodníci môžu o zriadenie jednotného kontaktného miesta požiadať Finančnú správu SR, ktorej budú štvrťročne podávať priznanie.

Výraznou zmenou prejde aj objednávanie tovaru cez ázijské, čínske, či americké online platformy. Dodávateľ tovaru alebo samotná webová online platforma pripočíta k cene tovaru aj DPH krajiny kam tovar smeruje. Okrem toho musia v EÚ podať daňové priznanie a uhradiť daň.

Martin Michalides – daňový manažér LeitnerLeitner:Cieľom tejto zmeny je zrovnoprávniť postavenie európskych podnikateľov s ostatnými zahraničnými, ktorí teraz nemusia odvádzať DPH. Ázijské, či americké online platformy sa v budúcom roku musia zaregistrovať v EÚ a plniť si administratívne povinnosti. Rovnako môžu využiť výhodu tzv. jednotného kontaktného miesta a zaregistrovať sa v jednej krajine EÚ s platnosťou pre celú EÚ.

Slovákom sa predražia výhodné nákupy z Ázie

Zákazníkom sa v roku 2021 predražia nákupy v mimo-európskych eshopoch. Skončí sa výhoda pre zásielky do 22 eur, ktoré sú teraz oslobodené od platenia DPH.
Od 1. júla 2021 sa bude zo všetkých doručených balíkov platiť DPH bez ohľadu na hodnotu objednávky. DPH môže od zákazníka vyberať a odviesť aj prepravca – napr. pošta alebo kuriérska spoločnosť.

Všetky spomínané zmeny so sebou prinesie novela zákona o DPH, ktorá bude účinná od 1. januára 2021. Pozor však na výnimku pre pandémiu COVID-19. Dostali ju pravidlá pre predaj na diaľku (internetový predaj) a platiť začnú až od 1. júla 2021.