Dynamika rastu spotrebiteľských cien po dvoch rokoch začala spomaľovať, v apríli sa tento trend prejavil konečne aj u potravín. Úroveň rastu cien pri bývaní s energiami sa vrátila na hodnoty z januára minulého roka, ceny pohonných hmôt sú o desatinu lacnejšie ako pred rokom.
Medziročne inflácia v apríli klesla na úroveň 13,8 %, čo je úroveň naposledy zaznamenaná v júli minulého roka. Rast cien spomalil svoju dynamiku, v predošlých mesiacoch dosiahol maximum 15,4 % (v novembri a decembri 2022 a vo februári 2023).
Medzimesačný nárast
Ceny medzimesačne vzrástli vo všetkých kategóriach výdavkov domácností. Najväčší vplyv na infláciu mal medzimesačný rast cien pohonných látok o 1,4 %, ktoré sa prejavili zvýšením cien v odbore doprava o 1,8 %. Z dopravných služieb vzrástla tiež cestná osobná doprava o 2,1%.V porovnaní s marcom významne vzrástli tiež ceny tovarov a služieb na bežnú údržbu domácnosti a tovary krátkodobej spotreby, obe zhodne o 3,2 %.
Článok pokračuje pod reklamou
Pozitívnou informáciou bolo výrazne pribrzdenie dynamiky rastu cien potravín, v apríli zdraželi o 0,3 %. Bol to najnižší medzimesačný nárast od októbra 2021. Spomedzi deviatich sledovaných potravinových skupín infláciu ovplyvnili najmä vyššie ceny chleba a obilnín o 1,2 %, mäsa o 1 %, a cukru a cukroviniek o 1,3 % . Pokles zaznamenali tri skupiny – oleje a tuky o 2,4 % (maslo o 3,6 %), zelenina o 3,3 % a nepatrne po dlhom období aj mlieko, syry, vajcia (najmä vajcia o 1,1 %).
Bývanie zdraželo nepatrne
Ceny v odbore bývanie a energie sa ustálili, medzimesačne vzrástli len nepatrne. Tento výsledok bol dôsledkom poklesu cien tepla a mierneho zlacnenia tuhých palív. Index spotrebiteľských cien sa v apríli oproti marcu 2023 zvýšil v domácnostiach zamestnancov a v nízkopríjmových domácnostiach zhodne o 0,6 % a v domácnostiach dôchodcov o 0,5 %.
Zdroj: Štatistický úrad SR / úprava redakcia