EkonomikaKoronavírus COVID-19MarketingObchod a službyPodnikaniePrieskumy a analýzy xa Publikované 10. novembra 2020 zobraziť celý profil

Bitka o „vianočného“ zákazníka sa zrejme bude viesť na internete. Dôvodom je bezpečnosť, ktorá počas pandémie zohráva kľúčovú úlohu. Najúspešnejší budú tí, ktorí zvládnu logistiku, zásobovanie a zákazník od nich odíde s pozitívnym zážitkom z nakupovania. Veľký otáznik tento rok visí aj nad tým, koľko finančných prostriedkov budú mať spotrebitelia k dispozícii. Podľa prieskumu KPMG má totiž 43 % zákazníkov aktuálne finančné ťažkosti a strážia si svoje výdavky.

Obchodníci sa budú musieť na vianočné sviatky roku 2020 pripraviť inak ako po minulé roky

Tradiční predajcovia čelia neľahkej skúške, či sa im podarí dostať zákazníka bezpečne do obchodu. 

Z výsledkov prieskumu KPMG Consumers and the new reality, ktorý na 12 rôznych trhoch skúmal, ako sa zmenili potreby a očakávania zákazníkov vyplynulo, že bezpečnosť je medzi top 3 kritériami, ktoré zákazníci zvažujú pri rozhodovaní sa, kde nakúpia. Okrem bezpečnosti je dôležitá dôvera v značku, a tiež zákaznícka skúsenosť.

Podľa spomínaného prieskumu zákazníkom nakupovanie vo veľkých obchodných centrách či supermarketoch príliš nechýba. Len jeden z troch respondentov pociťuje nedostatok tradičného nakupovania v obchodoch tak, ako sme boli zvyknutí pred vypuknutím pandémie. Lákadlom pre návrat do kamenných predajní by mohli byť nižšie ceny. 

Tohtoročnú vianočnú sezónu budú tradičným predajcom komplikovať aj plošné bezpečnostné opatrenia, ktoré prijímajú politici na základe aktuálnej epidemiologickej situácie v krajine. „Zákazníci očakávajú zabezpečenie kamenných predajní tak, aby sa v nich cítili bezpečne. Zákazník ocení opatrenia ako napr. dezinfekcia pri vchode, dodržiavanie odstupov a nosenie rúšok,“  vysvetľuje Ivana Mazániková, partnerka a sektorová líderka pre sektor maloobchod, KPMG na Slovensku. 

Podľa zistení KPMG online nakupovanie rástlo v tomto roku vo všetkých segmentoch, kým nákupy v kamenných predajniach výrazne poklesli (-23 % potraviny, -39 % maloobchod). 

Odborníci sa zhodujú, že pandémia je príležitosťou pre obchodníkov s pokročilými online a digitálnymi schopnosťami

Online obchodníci však boli preferovanou voľbou už pred pandémiou. Podľa prieskumu KPMG spotrebitelia počas akcie Black Friday (štvrtý piatok v novembri) už minulý rok uprednostňovali online nakupovanie. Rovnako povianočné výpredaje radšej vybavili z pohodlia domova. 

„Je zrejmé, že zo súčasnej situácie budú profitovať najmä online hráči, ktorí majú zabehnutý e-shop. Nemusia to však byť nevyhnutne predajcovia s najväčším podielom na trhu či najširšou ponukou, dôraz je skôr na funkčnú logistiku a prácu na zákazníckej skúsenostiPráve zážitok z nákupu môže byť pre zákazníka dôvod, prečo u obchodníka nakúpi opakovane,“ dodáva I. Mazániková.

Veľký otáznik tento rok visí aj nad tým, koľko finančných prostriedkov budú mať spotrebitelia k dispozícii. Do značnej miery to závisí od toho, či im kvôli pandémii vypadol príjem. Podľa zistení KPMG až 43 % zákazníkov má momentálne finančné ťažkosti a strážia si svoje výdavky. Nakupujú len nevyhnutné veci a skôr si budú sporiť, ako bezhlavo míňať. 

Zdroj: zistenia priniesol prieskum KPMG Consumers and the new reality.


Informácia o KPMG: 

KPMG je globálna sieť firiem poskytujúcich profesionálne služby v oblasti auditu, daní a poradenstva. Pôsobíme v 147 krajinách a naše členské firmy na celom svete zamestnávajú vyše 219 000 ľudí.. Každý člen KPMG je právne nezávislá a samostatná entita a takým spôsobom aj vystupuje. KPMG International Limited je súkromná anglická spoločnosť s ručením obmedzeným.

Spoločnosť KPMG Slovensko je nezávislým členom medzinárodnej siete KPMG a na Slovensku pôsobí od roku 1991. V súčasnosti zamestnáva viac ako 300 ľudí a má 12 partnerov. Je poprednou audítorskou a poradenskou spoločnosťou. Poskytuje širokú škálu audítorských, daňových, právnych a poradenských služieb mnohým domácim i zahraničným spoločnostiam a asistuje pri významných transakciách vo väčšine hospodárskych odvetví.