EkonomikaPodnikanieSlovenskoZaujímavosti xa Publikované 20. októbra 2018 zobraziť celý profil

Písať siahodlhý článok o tom, čo je aplikácia HAKA, už nemá význam. Za posledné obdobie sa informácie o tejto aplikácii preberali snáď v každom médiu na Slovensku. Dozvedeli sa o nej aj v zahraničí a podľa slov tvorcu HAKA, Štefana Farkaša, denne dostávajú lákavé ponuky na jej odpredaj či spoluprácu. Žiaľ, záujemcovia majú smolu, aplikácia nie je na predaj a pre užívateľov je a bude i naďalej zadarmo. Bude aplikácia HAKA nástupom hry „Pokémon Go“ s tým rozdielom, že „hráči“ konajú reálny skutok? Významovo sú si totiž podobné.  „Hľadanie“.

Aplikácia HAKA v skratke

Facebook skupina = „Haka-hľadá sa auto krádeže automobilov“ vznikla v lete 2016. V tej dobe skupina ešte nebola taká organizovaná, ako je tomu dnes.
V máji 2018 vzniká aplikácia HAKA a prepája sa s Facebook skupinou. Do spustenia aplikácie sa našlo spolu 15 áut. Po verejnom spustení aplikácie sa do dnešného dňa našlo spolu 63 áut na Slovensku i Česku.

Aplikácia HAKA je priamo napojená na databázy Ministerstva vnútra SR, české aj maďarské ministerstvá a ešte ministerstvá 5 krajín EU. Aplikácia je ďalej ešte prepojená s online databázami kradnutých vozidiel a dve centrálne databázy všetkých vozidiel na Slovensku.
Po zadaní VIN čísla alebo ŠPZ vozidla vám aplikácia vypíše informácie o vozidle ako sú: druh, výrobca, typ, VIN, rok výroby, farba, karoséria, EK + STK (plastnosť). Podľa toho viete usúdiť, či informácie, ktoré vám systém vypíše – sedia aj s reálnym stavom preverovaného vozidla.

Výhoda aplikácie v porovnaní s policajným systémom SOITRON je v tom, že pokiaľ policajný systém neeviduje nahlásené vozidlo ako kradnuté – systém SOITRON naň neupozorní. Naopak, aplikácia HAKA preveruje vozidlo podľa aktuálnych údajov, pričom vidíme ihneď podľa VIN čísla alebo ŠPZ, či informácie sedia s preverovaným vozidlom alebo nie. Takto vieme ihneď overiť vozidlo, ktoré nemusí byť ešte ani v policajnom pátraní.

Aplikácia HAKA je zadarmo k dispozícii pre každého majiteľa operačného systému Android alebo iOS. Po stiahnutí aplikácie do mobilu si tak vie každý užívateľ overiť podozrivé vozidlo online behom pár sekúnd. Alebo aj pre vlastnú potrebu, napr. overenie správnosti údajov pri kúpe ojazdeného vozidla z druhej ruky.

Aplikácia HAKA je v diskusiách vtipne porovnávaná aj so známou hrou „Pokemon GO„. Jej princíp bol v tom, že užívateľ si stiahol aplikáciu do mobilu a následne „chytal“ vymyslené zvieratá v reálnom svete – v prírode, v parku, v reštaurácii a zbieral body. HAKA má v tomto ale veľký náskok a pridanú hodnotu – užívatelia totiž hľadajú ukradnutý majetok a robia tak dobrý skutok. Pridaná hodnota oboch aplikácii je tým pádom neporovnateľná v prospech HAKY. Navyše HAKA je vymyslená na Slovensku.

Aplikácia HAKA nadväzuje nové partnerstvá. Dostali k dipozícii aj služobné vozidlá, ktoré sú riadne označené. Majú prispievateľov i na PHM. Pre tých, ktorým sa aplikácia HAKA a činnosť pozdáva – je vytvorený aj transparentný účet – aj touto formou môžete podporiť projekt a dobrú vec. Transparentný účet online stav (Slovenská sporiteľňa – SK6009000000005146613865).

K dnešnému dňu (20. október 2018) má skupina na Facebooku vyše 204 000 členov. Pridajte sa k nim aj vy a majte prehľad o kradnutých vozidlách. Je to zreme jedna z najväčších FB skupín na Slovensku a jej členom patrí veľká česť za spoluprácu, aktivitu a ochotu bezplatne pomáhať.
Pre viac informácií sledujte skupiny na Faebooku => HAKA-Hľadá sa auto krádeže automobilov

Ako funguje aplikácia HAKA v praxi

Do mobilnej aplikácie HAKA Systém môžete vložiť evidenčné číslo (ľudovo známe ako ŠPZ). Systém ho overí cez štátne databázy. Ak je k ŠPZ v databáze záznam, treba následne preveriť VIN kód vozidla. Ten sa ukáže priamo v aplikácii medzi informáciami o vozidle spolu s farbou, typom vozidla a pod. Ak nie, treba ho odčítať priamo spod čelného skla vozidla.

Ak systém zistí, že VIN kód je v pátraní, auto je kradnuté a treba kontaktovať políciu a následne aj HAKA tím. Môže nastať prípad, že aplikácia zistí, že ŠPZ vozidla sú v pátraní, no VIN kód je v poriadku. V tom prípade budú kradnuté alebo stratené len značky.

Stiahnite si HAKA aplikáciu na:

Android / Google play – stiahnuť aplikáciu
iOS (pre iPhone) – stiahnuť aplikáciu

Video k článku:

zdroj: youtube

Čo je aplikácia HAKA si prečítate v týchto médiách:

Aktuality.sk : Policajti chytili zlodeja kradnutého auta. Poďakovali „jednotke“ HAKA
StartItUp.sk : Slovák vytvoril aplikáciu, ktorá nájde tvoje ukradnuté auto alebo bicykel: „Keď sa ľudia spoja, všetko je možné.“
Pluska.sk : UKRADLI vám auto? Táto APLIKÁCIA vám ho pomôže nájsť!
TV Novinky.sk : Zásah polície a HAKA. Luxusné auto vypátrali za pár hodín
AutoBild.sk : Trik na zlodejov áut: Čo urobiť po zaparkovaní?
Topky.sk : Medzinárodne hľadaný autičkár prichytený pri čine: VIDEO Polícia musela použiť varovný výstrel