EkonomikaGastronómia a hotelierstvo xa Publikované 5. februára 2021 zobraziť celý profil

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR sa pozerá na prijaté zmeny v oblasti stravovania s obavami. Uviedla to tlačová hovorkyňa AZZZ Miriam Filová v reakcii na novelu Zákonníka práce (ZP), ktorú vo štvrtok (4. 2.) schválila Národná rada (NR) SR.

Priblížila, že vláda mala v rukách možnosť, ako opäť dlhodobo vyriešiť všetky výhrady k fungovaniu stravných lístkov. Naopak, neriešenie viacerých rizík, na ktoré upozorňovali aj verejné inštitúcie, si podľa AZZZ vyžiada v budúcnosti opätovné otvorenie tejto témy. 

Zdôraznila, že problémom je podľa AZZZ nárast administratívy vo firmách vďaka pridaniu voľby zamestnanca medzi stravenkami a po novom finančným príspevkom. AZZZ navrhovala ponechať toto rozhodnutie na zamestnávateľovi. Možnosť voľby formy príspevku bude znamenať súbeh viacerých foriem vo firmách, teda vyššiu administratívu a náklady. To je presný opak deklarovaného cieľa vlády zjednodušovať podnikanie a aj fungovanie tohto sociálneho benefitu. 

Tieto zmeny budú mať dosah na tisícky firiem a milión zamestnancov, pre podnikateľov zase nie sú známe podrobnosti, ako bude fungovať voľba zamestnanca. Keďže téma stravných lístkov nie je v čase ekonomických problémov vyvolaných koronakrízou taká dôležitá ako iné, považovali sme za najlepšie odložiť definitívne riešenie tejto problematiky na obdobie po zvládnutí pandémie na Slovensku tak, aby sa podnikatelia na zmeny vedeli pripraviť,“ povedal Oto Nevický, generálny sekretár AZZZ SR. 

Zmeny sa mali preto podľa AZZZ pripraviť tak, aby sa systém stravného na Slovensku zjednodušil a odbyrokratizoval, ale zároveň aj plnil svoju úlohu. Cestou k tomu je, podobne ako v iných krajinách EÚ, povinná elektronizácia príspevku, teda plošné ukončenie používania papierových stravných lístkov a ich nahradenia kartami či aplikáciami. 

Myslíme si, že vláda SR by mala po nejakom čase prehodnotiť systém príspevku na stravovanie. Už dnes je zrejmé, že dôjde k zvýšeniu administratívy. To je opak toho, čo vláda deklarovala ako cieľ týchto zmien,“ dodal Nevický.

Článok pokračuje pod reklamou

Schválenie zmien v príspevku na stravovanie považujeme za zlý krok

Asociácia moderných benefitov (AMOBE) považuje schválenie zmien v príspevku na stravovanie za zlý krok. Namiesto vylepšenia existujúceho systému prináša novela Zákonníka práce (ZP) do praxe vyššiu administratívnu náročnosť pre zamestnávateľov, pre zamestnancov zase nové sociálne hrozby. 

Novela ZP, ktorú vo štvrtok schválilo plénum Národnej rady (NR) SR hlasmi 86 zo 122 prítomných poslancov, rieši aj stravné poukážky, tzv. gastrolístky. Zamestnanec si bude môcť vybrať medzi gastrolístkom a finančným príspevkom. Zamestnanec by mal byť viazaný svojím výberom počas 12 mesiacov.

Tieto problémy môžu v praxi výhľadovo viesť až k tlaku na postupné úplné zrušenie tohto zamestnaneckého benefitu,“ upozornil na hrozby Štefan Petrík, prezident AMOBE. 

AMOBE je však presvedčené, že významná časť zamestnancov a zamestnávateľov si uvedomí výhody – najmä elektronických stravných lístkov. Zamestnancom dáva stravný lístok istotu oddelenia ich mzdy od príspevku na stravovanie. 

Ak na riziko nahrádzania mzdy upozorňovalo aj Ministerstvo financií SR, treba ho vnímať ako reálne. V ideálnom svete by sme sa o tom baviť nemuseli, ale už dnes mnoho ľudí dostáva časť výplaty oficiálne a časť na ruku s cieľom zamestnávateľa ušetriť odvody zo mzdy,“ zdôraznil Petrík. 

Zavedením finančného príspevku tak štát len dostane takýchto zamestnancov do horšej situácie. „Bavíme sa však o sociálnom systéme pre milión zamestnancov, ktorý im má prinášať výhody, a nie hrozby. Napriek tomu v diskusii o zmenách chýbala zo strany štátu analýza dopadov na tak veľkú skupinu obyvateľstva,“ podčiarkol Petrík.

Zavedenie finančného príspevku podľa AMOBE zároveň ohrozí použitie príspevku na stravovanie. „Podľa dlhoročných skúseností našich členov zo zahraničia jedine špeciálne nosiče zabezpečia, že prostriedky sa skutočne minú na stravu,“ doplnil Petrík. 

Článok pokračuje pod reklamou

Zavedenie finančného príspevku tak môže podľa asociácie znamenať odlev stoviek miliónov eur tržieb z reštaurácií, čo môže pre tisícky z nich znamenať koniec. Ohrozené sú desaťtisíce miest nielen v reštauračnom sektore, ale napríklad aj v maloobchode, ktorý utrpí cezhraničnými nákupmi.

AMOBE aj v tomto kontexte vníma, že odbornú diskusiu nahradilo naháňanie obrazu o zlých stravných lístkoch. „Stravné lístky fungujú vo viac ako 40 krajinách, z ktorých mohlo Slovensko, ak by bolo skutočným cieľom zlepšiť systém, čerpať inšpiráciu. V Belgicku odmietli zavedenie finančného príspevku. Slovensko sa rozhodlo ísť opačnou cestou, prax ukáže, že to nebolo pre štát, reštaurácie a najmä zamestnancov dobré rozhodnutie,“ vysvetlil Petrík. 

Podľa neho by preto vláda SR mala prehodnotiť prijatú novelu, pričom ešte predtým by sa mala otvoriť reálna diskusia postavená na dátach, argumentoch a analýzach. 

Asociácia moderných benefitov združuje spoločnosti Edenred Slovakia, UP Slovensko a DOXX – Stravné lístky

Členovia asociácie zabezpečujú zamestnanecké benefity, vrátane papierových a elektronických stravných lístkov, pre viac ako 770 000 zamestnancov pracujúcich u takmer 35 000 zamestnávateľov a SZČO.

zdroj: TASR / úprava: redakcia