eKasaFinančná správaPodnikanie xa Publikované 30. mája 2019 zobraziť celý profil

Finančná správa sa ostro ohradzuje voči tvrdeniam politickej strany SaS, ktorá tvrdí, že zavedenie eKasy nie je pripravené. Systém finančnej správy eKasa funguje, finančná správa už dnes prijme denne približne 200 000 pokladničných dokladov a štatistika sa neustále zvyšuje. Finančná správa zároveň pozorne sleduje situáciu na trhu týkajúcu sa dodávania či úpravy registračných pokladníc.

Systém eKasa v praxi už od 1. apríla 2019

„Ostro sa ohradzujem voči informáciám, ktoré prezentovala strana SaS, že zavádzanie systému eKasa nie je pripravené. Systém finančnej správy eKasa funguje,“ reagovala na vyjadrenia politickej strany SaS prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová. Projekt eKasa bol zo strany finančnej správy úspešne spustený 1. apríla. V systéme eKasa prijala finančná správa od 1. apríla už viac ako 2,5 mil. pokladničných dokladov.

Finančná správa od 1. apríla 2019 prijala a vybavila viac ako 80 950 žiadostí o pridelenie kódu pokladnice eKasa klient (15 500 pre VRP a 65 450 pre ORP). V systéme je k dnešného dňu aktívnych 138 584 pokladníc. Ide o všetky virtuálne pokladnice a online registračné pokladnice ORP, ktorým finančná správa pridelila kód eKasa a sú schopné evidovať tržbu online. Z celkového počtu na trhu súčasne používaných pokladníc je to takmer 60%.

Finančná správa zároveň neustále rôznymi komunikačnými nástrojmi vyzýva na podanie žiadosti a splnenie si zákonnej povinnosti tých podnikateľov, ktorí o pridelenie kódu pokladnice ešte nepožiadali. Majú čas ešte do konca júna. Zákonom stanovený termín celoplošného spustenia eKasy, 1. júl, totiž platí.

Na trhu existuje dostatok dodávateľov pokladničných produktov, ktorí vedia riešenia spojené s eKasou podnikateľom dodať

Finančná správa totiž schválila 29 žiadostí o udelenie certifikácie. Aj napriek tomu však finančná správa pozorne sleduje situácie na trhu a aktívne komunikuje nielen s výrobcami, ale aj so zástupcami podnikateľov, maloobchodných prevádzok či obchodných reťazcov. Na technické a ľudské kapacity dodávateľov pokladníc a servisných technikov však vplyv nemá. Zároveň vylučuje akékoľvek medializované prepojenia, ktoré by ovplyvňovali proces certifikácie alebo akýkoľvek iný proces na finančnej správe,

„Nikdy nepristúpime na hru, aby sme certifikácie udeľovali len podľa toho, o akého veľkého hráča ide, musíme dbať na riešenia, ktoré neposkytujú priestor pre podvody. Finančná správa jednoducho neocertifikuje žiadne riešenie, ktoré by pripustilo akékoľvek otvorené „dvere“ tomu, aby podvody na pokladniciach mohli v budúcnosti prebiehať aj ďalej,“ povedal v súvislosti s kritikou o chýbajúcej certifikácii dvoch väčších výrobcov súčasných elektronických registračných pokladníc generálny riaditeľ sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík finančnej správy Ladislav Hanniker.

Finančná správa zároveň upozorňuje, že cieľom eKasy je eliminovať podvody na DPH

Suma daňovej medzery na DPH napríklad v sektoroch HORECA, maloobchod a služby dosahuje výšku až 491 miliónov eur. Preto finančná správa vyzýva všetkých, aby prestali spochybňovať zavádzanie online-izácie pokladníc, ak majú záujem na eliminácii daňových podvodov.

„Prezentované vyjadrenia vnímam ako útok na finančnú správu a samotný proces certifikácie. Útok na projekt eKasa vnímame ako podporu podvodov, ktoré sme doteraz v rámci spomínaných sektorov a v rámci fungovania registračných pokladníc ako ich poznáme dnes, zachytávali,“ uzavrela prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová.

Kto získal certifikáciu od FS SR nájdete na tomto odkaze: Zoznam platných rozhodnutí o certifikácii pokladničných programov a chránených dátových úložisk

zdroj: FS SR