eKasaFinančná správaKontrolyPodnikanieÚčtovníctvo xa Publikované 11. septembra 2019 zobraziť celý profil

Kontrolná činnosť finančnej správy má svoje opodstatnenie a prináša výsledky v boji proti daňovým podvodom. Po kontrole registračných pokladníc vzrástli tržby u kontrolovaných podnikateľov o približne 30%. Kontrolóri finančnej správy začali tiež kontrolovať využívanie rekreačných poukazov.

Významným projektom v boji proti daňovým podvodom je online pripojenie pokladníc na finančnú správu

„K dnešnému dňu eviduje v systéme eKasa tržbu viac ako 121 000 pokladníc. Tie denne vydajú viac ako 3,5 mil. pokladničných dokladov. Stále sa však hýbeme len na úrovni približne 50% pripojených pokladníc,“ povedala prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová.

„Podnikatelia, ktorí ešte nie sú zapojení do systému, si musia uvedomiť, že času je málo a odkladaním pripojenia na eKasu riskujú, že počas posledných týždňov 2019 budú kapacity (technické aj časové) certifikovaných dodávateľov značne obmedzené. Ak sa nestihnú pripojiť do konca roka, hrozia im vysoké pokuty,“ upozornila Wittenbergerová.

Aj vďaka kontrolám elektronických registračných pokladníc (ERP), online registračných pokladníc (ORP) či virtuálnych registračných pokladníc (VRP) chce finančná správa na nové povinnosti upozorňovať.

Kontroly majú svoje opodstatnenie

„Vďaka našim systémom môžeme jednoznačne konštatovať, že kontrolná činnosť má svoje opodstatnenie. Monitorovali sme obraty subjektov 10 dní pred a 10 dní po kontrole ORP / VRP. Celkovo vzrástli po kontrole tržby u kontrolovaných podnikateľov o cca 30%. Na druhej strane, stále nie sú v systéme eKasa pripojení všetci podnikatelia, výrazne chýbajú subjekty zo sektoru HORECA, čo má vplyv na pôvodne plánovaný výber,“ doplnila prezidentka finančnej správy.
Primárnym cieľom finančnej správy nie je pokutovať podnikateľov, ale dbať na dodržiavanie zákona. Pokuty vyplývajúce z nedodržiavania Zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice sú však naozaj vysoké.

„Od spustenia systému sme vykonali takmer 700 kontrol ERP, 300 kontrol ORP a 200 kontrol VRP. Porušenia sme zistili vo viac ako 60% prípadov. Efektivita našich kontrol sa teda zvyšuje. Počas týchto kontrol sme udelili sankcie vo výške približne 380 000 eur,“ informoval generálny riaditeľ sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík Ladislav Hanniker.

Finančná správa sa zamerala aj na kontrolu uplatňovania rekreačných poukazov

Zisťovala najmä plnenie zákonom stanovených podmienok na uplatnenie príspevkov na rekreáciu a ich priebežné zahrnutie do účtovníctva. Následne vykonávali kontrolóri finančnej správy krížové kontroly u poskytovateľa rekreácie, s cieľom preveriť priebežné účtovanie vystavených dokladov za poskytnuté rekreácie.

„Výsledky sú pomerne uspokojivé. Pochybenia, ktoré sme identifikovali, vyplývali vo väčšine prípadov z nedostatočnej znalosti podmienok uplatnenia, nie zo zámerného úmyslu podvádzať. Aj keď, samozrejme, identifikovali sme aj také prípady,“ povedala prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová.

Ako informoval generálny riaditeľ sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík finančnej správy Ladislav Hanniker, na kontrolu vybrala finančná správa relevantnú vzorku firiem. Spoločnosti, ktoré boli vybraté, zamestnávali celkovo 1 472 zamestnancov s nárokom na príspevok na rekreáciu, pričom z nich do dátumu kontroly požiadalo o príspevok 140 zamestnancov, suma poskytnutých príspevkov bola 21 500 eur.

„83% kontrolovaných prípadov bolo v súlade so zákonom, v 17% prípadov boli zistené pochybenia alebo nezrovnalosti vyžadujúce dodatočné informácie,“ povedal Hanniker. Medzi najčastejšie dôvody pochybenia patrili: pochybnosti či sa rekreácie zúčastnil rodinný príslušník, nezdokladované úhrady rekreácií zamestnancom, nepravdivá informácia o zúčastnenej osobe zo strany zamestnanca, platba vykonaná inej osobe ako poskytovateľovi, poskytovateľ neevidoval úhradu a iné pochybenia.

„V rámci krížovej kontroly sme však kontrolovali aj vystavené doklady u poskytovateľa rekreácie. Celkovo bolo vykonaných 130 preverovaní u poskytovateľov rekreácie, z toho 96% bolo v súlade so zákonom,“ doplnil Hanniker.

V kontrolách bude finančná správa pokračovať

Zatiaľ ide len o priebežné kontroly, nakoľko ešte nebol ukončený účtovný rok. Finančná správa však vždy koná v prípadoch, keď identifikuje potenciálne pochybenia či snahu obchádzať zákon.

Video k téme: