EkonomikaFinancie xa Publikované 10. apríla 2021 zobraziť celý profil

Dvadsaťdva popredných slovenských ekonómov vyzýva na urýchlené prijatie reforiem pre dlhodobú udržateľnosť verejných financií.

Informoval o tom jeden zo signatárov výzvy Juraj Kotian.

Sme presvedčení, že ani súčasné výnimočné okolnosti nezbavujú politickú reprezentáciu jej záväzku zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť verejných financií,“ uviedol v mene ekonómov Kotian.

Ekonómovia vyzývajú na prijatie dobre nastavených a záväzných viacročných výdavkových limitov, potvrdenie dlhodobej kotvy pre verejné financie a úpravu dlhovej brzdy v súlade s návrhmi odbornej verejnosti. „Taktiež vyzývame na zavedenie reálnych ozdravných mechanizmov do dôchodkového systému,“ zdôraznili ekonómovia.

Prijatie týchto opatrení podľa nich nijako neznižuje schopnosť vysporiadať sa s dôsledkami pandémie

Práve naopak, pomáha budovať fiškálny priestor a pridáva väčšiu mieru flexibility vysporiadať sa s ďalšími prípadnými krízami.

Odkladanie prijatia týchto opatrení podľa ekonómov posúva Slovensko ďalej po neudržateľnej trajektórii a zvyšuje ekonomické a sociálne náklady, ktoré bude treba v budúcnosti vynaložiť na zabezpečenie udržateľnosti verejných financií.

Článok pokračuje pod reklamou

Nástrojmi, ktoré mali pomôcť napraviť tento stav, sú podľa ekonómov novela ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti a návrh ústavného zákona o primeranom hmotnom zabezpečení v starobe.

S poľutovaním konštatujeme, že v oboch prípadoch zodpovedný prístup ustupuje ideologickým a politickým sporom. Prijatie novely zákona o rozpočtovej zodpovednosti sa opakovane odsúva pre veci nesúvisiace s podstatou zákona. Návrh ústavného zákona o dôchodkovej reforme je nedostatočný, vágny a nerieši problém neudržateľnosti dôchodkového systému. Dôvodom tohto vývoja nie je pandémia, ale nedostatok odhodlania, dobrej vôle a politickej zodpovednosti,“ dodali ekonómovia.

Signatármi výzvy okrem Kotiana sú aj Anetta Caplánová, Peter Goliaš, Eduard Hagara, Michal Horváth, Martin Kahanec, Peter Kažimír, Štefan Kišš, Elena Kohútiková, Gabriel Machlica, Ivan Mikloš, Viktor Novysedlák, Ludovít Ódor, Luboš Pástor, Pavol Povala, Ivan Šramko, Lucia Šrámková, Martin Šuster, Ján Tóth, Juraj Valachy, Mária Valachyová a Ján Žilinský. 

zdroj: TASR / úprava: redakcia