EkonomikaZahraničie xa Publikované 21. januára 2020 zobraziť celý profil

● EIB sprístupňuje spoločnosti Bolt investičný úver vo výške 50 miliónov EUR na podporu výskumu a vývoja nových produktov.
● Bolt plánuje investovať do bezpečnosti, spoľahlivosti a dlhodobej udržateľnosti vlastnej prepravnej platformy, ako aj do nových služieb, ktorými sú zdieľanie automobilov, zdieľanie bicyklov a rozvoz jedla.
● Dohoda je pod záštitou Európskeho fondu pre strategické investície v rámci Junckerovho plánu

Európska investičná banka (EIB) schválila investičný úver vo výške 50 miliónov EUR s estónsku prepravnou platformou Bolt. Financovanie je podporované Európskym fondom pre strategické investície (EFSI), ktorý predstavuje hlavný pilier Investičného plánu pre Európu.

Cieľom financovania je podpora výskumu a vývoja produktov spoločnosti Bolt v oblastiach, v ktorých využívanie technológií môže zlepšiť bezpečnosť, spoľahlivosť a udržateľnosť služieb pri zachovaní vysokej efektivity fungovania firmy. Ide o investície do existujúcich služieb ako odvoz cestujúcich, a do nových služieb, ktorými sú zdieľanie áut, bicyklov či rozvoz jedla.

Viceprezident EIB Alexander Stubb uviedol:Bolt je dobrým príkladom európskeho úspechu v oblasti technológií a inovácií. Ako sa hovorí, stáť na mieste znamená ísť späť, a Bolt nikdy nestojí na mieste. EIB je veľmi rada, že môže podporiť spoločnosť v zdokonaľovaní ich služieb a zároveň jej umožniť rozvoj v nových oblastiach. Inými slovami, stojíme pri vás! “

Paolo Gentiloni, európsky komisár pre hospodárstvo hovorí: „Estónsko je v popredí digitálnej transformácie v Európe. Som hrdý na to, že Európa prostredníctvom investičného plánu podporuje stratégiu výskumu a vývoja estónskej platformy Bolt, s cieľom vytvoriť inovatívne a bezpečné služby, ktoré prispievajú k ďalšiemu rozvoju mestskej mobility.“

Spoluzakladateľ spoločnosti Bolt Martin Villig dodáva: „Mobilita je jednou z oblastí, v ktorých bude Európa skutočne profitovať z existencie lokálneho hráča, ktorý zdieľa hodnoty európskych spotrebiteľov a regulátorov. Sme preto nadšení, že sa Európska investičná banka pripojila k podporovateľom Boltu. Vďaka tomu budeme schopní rýchlejšie obslúžiť viac ľudí po celej Európe.”

Základné informácie:

Európska investičná banka (EIB) je inštitúcia Európskej Únie , poskytujúca dlhodobé úvery, vo vlastníctve jej členských štátov. Poskytuje dlhodobé financie na investície s cieľom prispieť k dosiahnutiu politických cieľov EÚ. Za posledných 5 rokov poskytla EIB estónskym projektom takmer 830 miliónov eur, okrem iného v odvetviach technológií, infraštruktúry a dopravy.

Bolt je vedúcou európskou prepravnou platformou, ktorej cieľom je prispieť k jednoduchšej, rýchlejšej a spoľahlivejšiej preprave v mestách. Medzi aktivity spoločnosti patrí nielen možnosť objednať si odvoz, ale taktiež mikromobilita a rozvoz jedla. Bolt, založený Markusom Villigom v roku 2013, v súčasnosti slúži 30 miliónónom užívateľov v 35 krajinách po celom svete.

Európsky fond pre strategické investície (EFSI) je hlavným pilierom Investičného plánu pre Európu. Poskytuje záruky prípadných strát, čo EIB umožňuje investovať tiež do rizikovejších projektov. Očakáva sa, že projekty schválené k financovaniu v rámci EFSI si vyžiadajú investície v hodnote viac ako 458,8 mld. € a podporia viac ako 1 milión startupov, či malých a stredných podnikov vo všetkých 28 členských štátoch EÚ.