EkonomikaTrendy a inovácieZahraničieZaujímavosti xa Publikované 3. júna 2020 zobraziť celý profil

Polish Enterprise Fund VI, private equity fond spravovaný Enterprise Investors (EI), predal prostredníctvom sekundárnych transakcií na burze Nasdaq Baltic zostávajúci 34,4 % podiel v spoločnosti Novaturas, najväčšej cestovnej kancelárii v regióne Pobaltia. Transakcia dosiahla celkový objem 4,9 milióna eur.

Spoločnosť Novaturas vznikla v roku 1999 a rýchlo sa stala najznámejšou cestovnou kanceláriou v regióne Pobaltia. Enterprise Investors v nej získala 71 % podiel v roku 2007 a následne investovala do jej ďalšieho rastu.

Prvotriedna spoľahlivosť a reputácia v spojení s dobrou makroekonomickou situáciou v pobaltských štátoch a rastúcou domácou spotrebou boli hlavnými dôvodmi, prečo sa spoločnosť Novaturas stala jednotkou na trhu v rámci celého regiónu. Dnes je lídrom na trhu cestovných kancelárií v Litve, Lotyšsku a Estónsku, a to v objeme predaja aj v počte zákazníkov.

Novaturas využíva široké spektrum distribučných kanálov, ktoré sa vzájomne dopĺňajú, spolupracuje s viac ako 400 cestovnými kanceláriami, vrátane tých najväčších v Pobaltí a s viac ako 60 kanceláriami v Bielorusku. Novaturas takisto prevádzkuje kancelárie v Litve, Lotyšsku a Estónsku a buduje aj svoj online distribučný kanál. V roku 2019 dosiahli tržby Novaturas 179,9 milióna eur a EBITDA 4,4 milióna eur.

Enterprise Investors je jednou z najväčších private equity spoločností v strednej a východnej Európe. Od svojho vzniku v roku 1990 vytvorila spoločnosť deväť fondov s celkovou hodnotou presahujúcou 2,5 mld. eur. Tieto fondy doteraz investovali takmer 2 mld. eur do 144 spoločností z rôznych odvetví a ukončili 134 investícií v objeme 4,1 mld. eur.