eKasaPodnikanie xa Publikované 28. mája 2019 zobraziť celý profil

Asi každý podnikateľ už vie, že finančná správa spustila projekt eKasa. Ide o online napojenie každej registračnej pokladnice na systém finančnej správy, pričom by to mal každý podnikateľ stihnúť do konca júna 2019. V opačnom prípade hrozia pokuty.

Aké máte možnosti a čo sa vám najviac oplatí? Pripravili sme pre vás menšie porovnanie, vďaka ktorému bude prechod na nový systém o čosi ľahší.

O systéme eKasa

Cieľom projektu eKasa je znížiť daňové úniky a predísť manipulácii s pokladničnými dokladmi. Vďaka internetovému napojeniu všetkých registračných pokladníc priamo na systém finančnej správy Slovenskej republiky bude každý nákup okamžite evidovanýa každýdoklad automaticky ukladanýv centrálnom úložisku eKasa.

Jeden zo spôsobov prechodu na systém eKasa je používanie virtuálnej registračnej pokladnice „VRP“. Tá je však vhodná najmä pre začínajúcich podnikateľov, prípadne menej náročných používateľov, ktorí nemajú veľké množstvo produktov či neprijímajú hotovosť často.

Pre podnikateľov s väčším množstvom produktov či častými tržbami v hotovosti je vhodnejšia online registračná pokladnica „ORP“. Pozrime si teda porovnanie medzi upgradom starej registračnej pokladnice a zakúpením novej.

Porovnanie upgradu starej pokladnice s kúpou novej

Upgrade starej registračnej pokladnice:

Finančne najmenej náročné riešenie, ako prejsť na systém eKasa, je prerobiť svoju registračnú pokladnicu na online pokladnicu, a to pomocou upgrade balíka. Ide o elektronický modul, ktorý sa nainštaluje do registračnej pokladnice a rozbehne systém eKasa.

Samotným upgradom pokladnice to však nekončí. Starú registračnú pokladnicu treba na pracovisku daňového úradu odhlásiťa svoju upravenú online pokladnicu elektronicky zaregistrovať.

Výhody upgradu starej pokladnice oproti kúpe novej:

  • upgrade starej pokladnice je najekonomickejší spôsob prechodu na systém eKasa
  • naďalej môžete využívať svoje príslušenstvo ako váhy alebo skener
  • doterajšie aplikácie pre riadenie skladov sa vám nezmenia
  • nemusíte školiť svoj personál na nové ovládanie registračných pokladníc

Zakúpenie novej registračnej pokladnice

Druhým spôsobom, ako prejsť na systém eKasa, je kúpiť si novú registračnú pokladnicu. V niektorých prípadoch sa kúpe novej pokladnice nevyhnete, nakoľko niektoré pokladnice nie je možné upgradovať.

Výhodou však v tomto prípade môže byť to, že nové pokladnice spĺňajú všetky legislatívne požiadavkya sú pripravené na systém eKasa, takže nebudete mať starosti s ich prechodom. Takisto viete údaje a tovarové položky zo starej pokladnice preniesť do novej.

Koncom marca 2019 udelilo finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky prvé certifikácie, a to pre pokladnice značky Elcom. Išlo o pokladnice Elcom Euro 50 a Euro 150. V prípade záujmu si viete pozrieť zoznam certifikovaných registračných pokladníc.

Takisto ako pri upgradovaní starej registračnej pokladnice, tak aj pri výmene starej pokladnice za novú je potrebné starú registračnú pokladnicu odhlásiť na pracovisku daňového úradu a svoju novú online pokladnicu treba elektronicky zaregistrovať.

Zhrnutie porovnania

Zhrnuli sme výhody a nevýhody jednotlivých možností a pripravili tak pre vás prehľadnú tabuľku, vďaka ktorej sa budete môcť rýchlejšie rozhodnúť, ktorá možnosť je pre vás výhodnejšia.

Každá možnosť má, samozrejme, svoje výhody a nevýhody. Pred samotným rozhodnutím, ktorej možnosti dáte prednosť, je vhodné poradiť sa s odborníkom.