EkonomikaFinancieKoronavírus COVID-19 xa Publikované 29. apríla 2021 zobraziť celý profil

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR pokračuje v poskytovaní dotácií na nájomné. V rámci prvej a druhej vlny pandémie už ministerstvo vyplatilo 54 062 žiadostí v celkovej sume 88,6 milióna eur.

Rezort hospodárstva zároveň pokračuje v kontrole doteraz poskytnutých dotácií. Okrem medializovaných podnetov preveruje MH aj množstvo žiadostí po vlastnej línii, informoval o tom vo štvrtok tlačový odbor rezortu. 

Tieto žiadosti v procese schvaľovania prešli prvotným posudzovaním a všetky, ktoré podmienky splnili, boli schválené. V ďalšom štádiu kontrol dôkladne preverujeme oprávnenosť príjemcov, splnenie podmienok stanovených výzvou, ako aj použitie dotácie v súlade so stanoveným účelom,“ vysvetlil vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). 

Článok pokračuje pod reklamou

Na možné podvody pri získaní dotácií upozornila Transparency International Slovensko (TIS)

Predseda Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽANO) pozval Sulíka na rokovanie výboru, aby zistenia TIS vysvetlil. Sulík výzvu Kremského označil za vykopávanie otvorených dverí. 

Oprávnenými príjemcami dotácie sú nájomcovia, ktorí o peniaze žiadajú prostredníctvom prenajímateľa. Dotáciu možno poskytnúť nájomcovi vo výške, v akej bola poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody medzi prenajímateľom a nájomcom, najviac však vo výške 50 % nájomného za obdobie sťaženého užívania. „Opätovne zdôrazňujem, že v prípade, ak prenajímateľ poskytol zľavu nájomcovi vo výške 50 %, druhých 50 % za nájomcu zaplatí štát, čo znamená, že nájomca za obdobie sťaženého užívania už neplatí nič,“ spresnil Sulík. 

zdroj: TASR / úprava: redakcia