Ministerstvo hospodárstva SR rozširuje okruh subjektov, ktoré môžu získať dotáciu na nájomné. Ide o podniky, ktoré boli schémou definované ako podniky v ťažkostiach. Pre mikro a malé podniky v ťažkostiach budú platiť rovnaké podmienky ako pre ostatné firmy, stredné a veľké podniky sa budú riadiť schémou de minimis, ktorá obmedzuje výšku pomoci pre jeden podnik na výšku 200 000 eur. Informoval o tom na tlačovej besede minister hospodárstva Richard Sulík a poradkyňa ministra Jana Kiššová.
Firmy, ktoré museli zatvoriť svoje prenajaté prevádzky pre opatrenia štátu, môžu požiadať o príspevok na nájomné v rovnakej percentuálnej výške, akú poskytne prenajímateľ zľavu. Maximálne do 50 % výšky nájomného. Doteraz tzv. podniky v ťažkostiach nemohli o túto pomoc požiadať. Šéf rezortu hospodárstva upozornil, že aj firmy, ktoré sú síce funkčné a zdravé, sa v čase krízy mohli medzi takéto podniky dostať. „Práve takéto podniky potrebujú pomôcť, a preto pristupujeme k rozšíreniu subjektov, ktoré môžu získať dotáciu,“ zdôraznil R. Sulík.
Doteraz ministerstvo prijalo 9 562 žiadostí o dotáciu na nájomné, z toho 3 558 už bolo vyplatených. Suma pomoci prekročila 6,5 milióna eur. Minister R. Sulík uviedol, že rezort očakával väčší záujem podnikateľov. MH SR pristupuje pri žiadostiach ešte k jednej zmene, žiadosti budú môcť podpisovať okrem štatutárnych zástupcov aj splnomocnené osoby.
Štátnu pomoc s nájomným aj pre mikro a malé spoločnosti zaradené medzi firmy v ťažkostiach umožnila zmena podmienok Európskej komisie. Pre stredné a veľké firmy vyrokovalo MH SR v Bruseli pomoc v rámci schémy de minimis, ktorá je však prísnejšia a umožňuje jednej spoločnosti vrátane majetkovo previazaných firiem čerpať kumulatívnu pomoc za tri roky maximálne vo výške 200 000 eur.