EkonomikaPodnikanie xa Publikované 19. novembra 2019 zobraziť celý profil

Vedeli ste, že aj s vašou donáškou jedla môžete znížiť zaťaženie životného prostredia? Donášková služba Wolt, ktorá len pred nedávnom vstúpila na slovenský trh, sa snaží podporovať ekologické a zdraviu prospešné riešenia. Aktuálne v rámci partnerstva so spoločnosťou South Pole – lídrom v oblasti klimatických zmien – vo Wolt-e vypočítali uhlíkové emisie, ktoré vznikli od začiatku fungovania ich služby. Wolt už od roku 2015 kompenzuje uhlíkové komisie za budúce, súčasné, aj minulé doručenia, a to bez akýchkoľvek užívateľských poplatkov.

Kompenzácia emisií prebieha formou podpory vybraných certifikovaných projektov zameraných na vyvážanie uhlíkovej stopy

David Kratky, marketingový manažér Woltu, vysvetľuje princíp podpory: “Vďaka partnerstvu so South Pole podporujeme projekty formou mesačných príspevkov. Každý mesiac počítame emisie za všetky doručenia cez Wolt a kompenzujeme ich zakúpením takzvaných uhlíkových kreditov. Tie aktuálne investujeme do dvoch projektov – záchrany 150 hektárov lesa v Brazílii, ide o plochu 215 futbalových ihrísk a 25000 stromov a do financovania vysádzania 42 000 stromov v Kolumbii.

 

Foto: Kolumbia – Vichada forest a Brazilia – Amazonia
Zdroj:
https://wolt.com/en/responsibility/co2

Doručovanie cez Wolt prebieha primárne prostredníctvom kuriérov na bicykloch, autách či skútroch

Kalkulácie emisií vypočítali za každý jeden z týchto prostriedkov. David Kratky vysvetľuje systém, ktorým monitorujú uvoľnené emisie: “Spolu so spoločnosťou South Pole sme vytvorili predpoklad toho, koľko emisií skleníkových plynov vypúšťajú do atmosféry jednotlivé dopravné prostriedky našich partnerských kuriérov. Okrem emisií oxidu uhličitého ide tiež o metán a oxid dusičitý. Backendový systém monitoruje doručenia aj využité dopravné prostriedky, takže disponujeme presnými dátami, akú čiastku máme každý mesiac kompenzovať.”

Najväčšiu záťaž z dopravných prostriedkov spoločnosti Wolt predstavujú autá

Priemerne do atmosféry vypúšťajú 170 gramov emisií na kilometer. Ďalším dopravným prostriedkom, ktoré Wolt využíva, sú motorky a skútre, resp. motorizované dvojkolky (patria sem aj e-kolobežky), ktoré vypúšťajú do atmosféry priemerne 100 gramov emisií na kilometer.

A hoci to môže znieť prekvapivo, aj kuriér na bicykli vypúšťa vďaka vyššej frekvencii dychu do atmosféry určité množstvo uhlíkových emisií. Pokiaľ by z akéhokoľvek dôvodu nedokázali v službe určiť, akým dopravným prostriedkom bola objednávka doručená, budú ju klasifikovať ako doručenie autom.
Vďaka tomu majú vo Wolt-e istotu, že aj v prípade nepresnosti bude kompenzácia adekvátna alebo dokonca vyššia: “Veríme, že vďaka inovatívnym prístupom pri znižovaní uhlíkovej stopy môžeme prispieť k zelenšiemu svetu a motivovať tak aj ostatných k podobným opatreniam,dodáva David Kratky.


O spoločnosti Wolt

Je fínska spoločnosť založená v roku 2014, ktorá úspešne pôsobí už vo viac ako 19 krajinách, 60 mestách a má už viac ako 2 500 000 registrovaných užívateľov. Využíva moderné užívateľské prostredie a kladie dôraz na kvalitu ponúkaných služieb. Wolt garantuje rýchlosť prípravy jedla a donášky do 30 minút. V úlohe platformy spája ľudí, ktorí sú hladní alebo majú chuť na dobré jedlo, ktorí chcú toto jedlo pripravovať a predávať a tých, ktorí by si chceli privyrobiť rozvozom jedla. Generálny riaditeľ Woltu sa volá Miki Kuusi, magazín Forbes ho ocenil v globálnom rebríčku 30 pod 30.

Wolt získal vyše 160 miliónov eur v investíciách, medzi investorov sa radí ICONIQ Capital, 83North, Highland Europe, EQT Ventures, Lifeline Ventures, ale tiež Ilkka Paananen, generálny riaditeľ spoločnosti Supercell; Risto Siilasmaa, predseda predstavenstva spoločnosti Nokia; EQT Ventures alebo zakladateľa Skypu, Niklas Zennströma.

O spoločnosti South Pole

South Pole je jednotka v oblasti klimatických zmien, ktorá spolupracuje na dekarbonizácii s organizáciami a vládami už od roku 2006. Je zároveň členom iniciatívy Global Compact pod záštitou OSN a iniciatívy Climate-KIC pod záštitou EU. Vďaka členstvu v aliancii  International Carbon Reduction and Offset Alliance (ICROA) sú všetky projekty firmy South Pole registrované podľa trhom uznaných uhlíkových štandardov.

Tieto štandardy garantujú, že sú dané projekty skutočné a kvantifikované. Spoločnosť South Pole bola v rokoch 2011-2019 označená za najlepšieho projektového developera. Za posledných 13 rokov sa spolu so svojimi klientmi a partnermi spoločnosť South Pole pričinila o pozitívny enviromentálny vplyv v mnohých smeroch. Pozitívne ovplyvnili 20 miliónov ľudí, na ktorých život má zmena klímy vplyv, zabránili uvoľneniu 170 ton oxidu uhličitého do atmosféry, pričinili sa o vznik 700 projektov so zameraním na obnoviteľné zdroje, lesníctvo a baníctvo a ochránili a obnovili 55 000 km2 pôdy.

Kontakt: wolt.com