EkonomikaFinancie xa Publikované 5. mája 2021 zobraziť celý profil

Základnými piliermi daňovej a odvodovej reformy budú férové dane, jedna daň a jeden odvod, ako aj 200 eur mesačne na dieťa. Uviedol to na tlačovej besede minister financií SR Igor Matovič (OĽANO).

Reforma bude podľa jeho slov „výrazne prorodinná“. Zároveň poprel medializované informácie o možnom náraste DPH na 25 %. Viac v článku Rozuzlenie témy okolo ZVÝŠENIA DPH: Je to blud! Nikdy som to nenavrhol, vyhlásil Matovič.

O daňovo-odvodovej reforme sa podľa neho diskutovalo od leta minulého roka. Podrobnosti reformy by chcel predstaviť za “pár týždňov“, podľa jeho slov možno “o dva týždne“.

Slovensko nevyhnutne potrebuje poctivú daňovo-odvodovú reformu, ktorá bude prorodinná, ktorá dramaticky zjednoduší systém a ktorá zabezpečí, aby všetky subjekty platiace dane mali pocit, že je fér,“ povedal minister financií.

Nové pravidlá reformy majú podľa Matoviča platiť od budúceho roka

Pri jej presadzovaní je ochotný sa prípadne dohodnúť aj s opozíciou.

Článok pokračuje pod reklamou

Matovič vyčíslil náklady reformy na asi 2,5 miliardy eur, financie sa majú získať z viacerých zdrojov, v konečnom dôsledku bude reforma deficitná. „Určite to bude viaczdrojové financovanie. Zároveň počítame s tým, že celkový výsledok (reformy) bude deficitný. Chceme prispieť niekoľkými sto miliónmi do tejto reformy s tým, že to budeme brať ako podporu dobrej veci, podporu prorodinnej politiky,“ dodal Matovič.

VIDEO k článku:

zdroj: TASR / úprava: redakcia