PodnikanieZaujímavosti xa Publikované 14. novembra 2016 zobraziť celý profil

V poradí už šieste raňajky pre začínajúce podnikateľky od Slovenskej sporiteľne sa viedli v čisto ženskom duchu. Lektorka Dana-Sofie Šlancarová kládla dôraz na ženskosť a fázy, ktoré ženy sprevádzajú po celý život a ako ich môžu využiť v podnikaní naplno.

Účastníčky raňajok sa dozvedeli, že ženské fungovanie nie je lineárne, ale je cyklické, a že sa im pravidelne opakujú v rámci mesiaca 4 fázy (optimálne doby), počas ktorých majú niektoré schopnosti zosilnené.

„Naša spoločnosť je veľmi mužsky orientovaná a zameraná na výkon a neustály rast. Týmto spôsobom my ženy ale nefungujeme. Nám sa striedajú fázy, v ktorých sa nám objavujú rôzne zosilnené schopnosti, ktoré nám umožňujú byť neuveriteľne efektívne a kreatívne – pokiaľ o nich samozrejme vieme a správne ich uchopíme,“ priblížila lektorka Šlancarová začínajúcim podnikateľkám.

Dana-Sofie v skratke a interaktívne účastníčky predstavila všetky  štyri fázy:

 • v dynamickej fáze, ktorá prichádza po menštruácií, sme skvelé na začatie nových projektov, máme veľa energie, cítime sa sebavedomé, sme plné elánu a motivácie, premýšľame rýchlo a racionálne
 • v ovulačnej fáze, ktorá nasleduje potom, sme naopak veľmi zamerané na ľudí, na starostlivosť a na komunikáciu, sme krásne a sexy
 • v predmenštruačnej fáze, ktorú mnoho žien nemá rado, sme neuveriteľne kreatívne a taktiež máme množstvo skvelých nápadov – a najviac je to čas, kedy chceme veci dokončovať a kedy nám funguje najviac štruktúra a systém
 • v menštruačnej fáze zase vidíme priamo do vecí, chápeme ich podstatu, máme vhľady – a je to taká fáza, kedy by sme mali odpočívať, aby sme si dobili svoje vnútorné energetické baterky a mali dosť síl na nasledujúci mesiac
 
Keď vieme, aké schopnosti sa nám kedy otvárajú, všetko sa nám darí omnoho lepšie, rýchlejšie a hlavne viac nás to baví … a účastníčky s Dana-Sofie len súhlasili.

Cyklický time management prináša celkom nový pohľad na ženskú efektivitu

Čo prináša ženám rešpektovanie ich cyklu a cyklického time managementu:
 • objavenie nových schopností
 • lepšia schopnosť plánovania
 • viac energie vo všetkých obdobiach mesiaca
 • zvýšenú produktivitu a kreativitu
 • lepšiu spoluprácu vo svojom tíme
 • ľahšie dokončovanie úloh
 • viac vnútornej pohody
 • zlepšenie komunikácie s okolím
 • a mnoho ďalších výhod

Prečo je dôležité komunikovať o týchto veciach i v zamestnaní:

 • aj vaše kolegyne prežívajú cyklus a výkyvy energie – pomôže im vedieť, že je to normálne
 • keď vaši kolegovia pochopia, čo sa vo vás deje, budú vám lepšie rozumieť a môžu vám vyjsť v ústrety
 • všetci pochopia, v čom sa skrýva skutočná ženská efektivita – v práci v súlade s cyklom

Mgr. Dana-Sofie Šlancarová je zakladateľka projektu Cyklická žena® a Cesty vášne, lektorka cyklických a snových kurzov, autorka knihy Balijský deníky 7 návykov efektívnej Cyklickej ženy. Spolu so svojím manželom Erikom Hutterom napísala knihu – Návod na ženy.

Miluje cyklickosť a vedomý život – to znamená, že tak žije a zároveň tieto princípy posúva ďalej. Vo firmách vzdeláva cyklický time management, koučuje a konzultuje, a taktiež organizuje „cyklické večierky“, čo sú populárne večerné workshopy určené pre ženy a mužov, ktorý odpovedajú na všetky otázky ohľadom toho, čo „kedy chceli vedieť o ženskom cykle, ale báli sa opýtať“.

S raňajkami pokračujeme aj v nasledujúcich  týždňoch v Bratislave a Trnave. Témou napríklad bude nákupná cesta klienta či  finančné zdravie začínajúcich podnikateľov.

Vybrané účastníčky budú môcť získať príležitosť stať sa jednou z troch výherkýň, s ktorými bude v spolupráci s internetovým portálom StartItUp natočený vlog o ich podnikaní. Viac o súťaži sa dozviete na www.slsp.sk/podnikavezeny (prihlasovanie bolo uzavreté 30. septembra 2016).
Podujatie organizuje Slovenská sporiteľná v rámci Programu pre začínajúcich podnikateľov. Podporuje prostredníctvom neho ľudí, ktorí chcú rozbehnúť vlastné podnikanie. Okrem riešenia financovania umožňuje záujemcom získať kontakty na potenciálnych partnerov a rady od skúsenejších.

Šieste stretnutie účastníčky ohodnotili nasledovne:

Nakoľko som nepoznala výraz cyklicky time manažment, tak dnes mi to bolo vysvetlené úplne detailne. Rozpoznať, akceptovať a porozumieť správaniu, reakciám a hlavne rozdeleniu činnosti podľa štyroch cyklov.

Agáta, kouč, Košice

Keďže som už pár informácií o téme zachytila, moje očakávania boli v tom smere, že viac pochopím samú seba, svoju ženskú stránku a ako ju mám pretaviť do bežného života. Očakávania boli nadmieru naplnené a odchádzam s vedomím, že každý jeden deň, každú moju emóciu a fázu môžem pretaviť na niečo prospešné. Veľmi sa na to teším.

Eva, výroba náramkov na podporu matiek, Nitra

Spoznala som 4 obdobia v mesiaci, zistila som svoje silné a slabé stránky počas týchto období a na základe toho som si rozdelila pracovné činnosti v mesiaci.

Dominika, výroba a predaj vakov na chrbát z recyklovaných látok, Bratislava

Budem si viac všímať a vnímať v akej fáze svojho cyklu som, aby som to využila vo svoj prospech. Nemá význam bojovať s prírodou, nemôžem ignorovať v akej fáze cyklu som.

Diana, kurzy šitia, Bratislava

Stretnutie s Danou-Sofie som si vybrala, pretože knižku Cyklická žena mám doma, ale doteraz som neprečítala viac než tri strany naraz, takže ma zaujímal súhrn. Očakávania sa mi naplnili asi dvadsaťnásobne, dnešné stretnutie považujem za asi najlepšie raňajky doteraz – atmosférou, organizáciou, témou, otvorenosťou účastníčok. 🙂

Mária, ergonomické poradenstvo, výroba balančných plošín, Banská Bystrica

Odniesla som si poznatok, že žena je výkonná stále, ale inak 🙂 Je dôležité počúvať svoje telo a prispôsobiť tomu pracovné aktivity. A milo ma prekvapila súvislosť cyklu s cyklom vývoja produktu, je úžasné, ako to všetko do seba zapadá 🙂

Eva, coworking, Banská Bystrica