Finančná správaÚčtovníctvo xa Publikované 18. apríla 2017 zobraziť celý profil

Objednávate si kuriérom zásielky z Ameriky či Ázie? Od mája colné papiere vybavíte už len elektronicky. Nevyhnutnosťou je mať kvalifikovaný elektronický podpis (KEP) a byť zaregistrovaný. Inak to za kupujúceho môže vybaviť aj prepravca.

Od mája sa menia podmienky pre colné konanie v dovoze pre firmy aj pre občanov. Ak si občan objedná tovar pre vlastnú potrebu:

  •  z tretej krajiny,
  •  v hodnote nad 22 eur,
  •  prostredníctvom súkromnej kuriérskej spoločnosti,

colné konanie bude môcť vykonať už len elektronicky. V praxi to znamená, že ak si objednáte napríklad elektroniku či oblečenie z Ázie či Ameriky, podklady, ktoré teraz dokladáte colníkom v papierovej forme, budú od mája už len elektronicky. Ide o zásielky, ktoré na Slovensko prídu inak ako Slovenskou poštou, čiže prostredníctvom súkromných kuriérskych spoločností (FedEx, DHL, UPS, DPD, a iné).

Základom pre colné konanie bude kvalifikovaný elektronický podpis (KEP). Ten je zadarmo napríklad súčasťou nového elektronického občianskeho preukazu. KEP je potrebné si aktivovať na stránke www.slovensko.sk, následne je potrebné zaregistrovať sa v Centrálnom elektronickom priečinku a tiež podať žiadosť ozápis do Centrálneho registra finančnej správy.

V prípade ak občan nebude chcieť elektronické colné konanie absolvovať sám, môže to za neho urobiť súkromný dopravca, ktorý mu doručuje zásielku. Obvykle je táto služba spoplatnená.

Povinné elektronické colné konanie vdovoze sa týka aj firiem. Všetky informácie nájdete na: https://www.cep.financnasprava.sk/cep/portw/cep.ui.cms/sk-sk/tituln%C3%A1str%C3%A1nka.aspx